Ο Λίαμ Ντέλαπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς του «Πόρτμαν Ρόουντ» με την γηπεδούχο Ίπσουιτς να κόβει δύο βαθμούς (2-2) από τη φιλόδοξη Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Ντελάπ άνοιξε το σκορ νωρίς (8′), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπέρμιγχαμ ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πίεσε για την ανατροπή του σκορ. Πρώτα ο Ρότζερς (15′) ισοφάρισε και στο 32ο λεπτό ο Γουότκινς έγραψε το 2-1.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς και ο Ντελάπ κατάφερε να ισοφαρίσει (72′) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η 6η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (58′ πεν. Γκόρντον-35′ Γκβάρντιολ)

Άρσεναλ-Λέστερ 4-2 (20′ Μαρτινέλι, 45′, 90’+ Τροσάρ, 90’+ Χάβερτζ-47′, 63′ Τζάστιν)

Μπρέντφορντ-Γουέστ Χαμ 1-1 (1′ Μπεμό-54′ Σούτσεκ)

Τσέλσι-Μπράιτον 4-2 (21′, 28′ πεν., 31′, 41′ Πάλμερ-7′ Ρουτέρ, 34′ Μπαλεμπά)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47′, 54′ ΜακΝιλ-10′ Γκουέχι)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 0-1 (51′ πεν. Χιμένεθ)

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-2 (56′ Αϊτ Νουρί-45’+ Κονατέ, 61′ πεν. Σαλάχ)

Ίπσουιτς-Άστον Βίλα 2-2 (8′, 72′ Ντελάπ-15′ Ρότζερς, 32′ Γουότκινς)