Στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων ρίχνεται ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ. Ο δις πρωταθλητής Ευρώπης θα αγωνιστεί στα 86κ. ελευθέρας και είναι έτοιμος να προσφέρει πολύ μεγάλες συγκινήσεις, σε ακόμη μια διοργάνωση που θα φορέσει τα «γαλανόλευκα».

Ο Κουρουγκλίεβ θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» τον Ίθαν Έιντριαν Ράμος (12:30, ΕΡΤ3) και έχει ως στόχο τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο αθλητής από το Πουέρτο Ρίκο πήρε την πρόκριση μέσω του Παναμερικάνικου προολυμπιακού τουρνουά.

Στο τελευταίο Παγκόσμιο πρωτάθλημα είχε καταλάβει την 24η θέση, ενώ το 2022 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Παναμερικανικό πρωτάθλημα.

Η Μαρία Πρεβολαράκη, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά, καθώς ηττήθηκε με 3-2 από την Βέντλε. Η Γερμανίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε στα ημιτελικά από την Γέπεζ (Εκουαδόρ) και δεν έδωσε δεύτερη ευκαιρία στην ελληνίδα πρωταθλήτρια