Μετά τις Γαλλία και Ολλανδία, ήταν η σειρά της Ουγγαρίας να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ γυναικών των Αγώνων στο Παρίσι, καθώς επικράτησε της ουραγού Ισπανίας με 27-24 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β΄ ομίλου.

Οι αθλήτριες της Ουγγαρίας ήταν ανώτερες σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά δύο τερμάτων (14-12) και στο τελευταίο δεκάλεπτο άντεξαν στην αντεπίθεση των Ισπανίδων (22-22 στο 50΄ με το γκολ της Άρκος), φτάνοντας στη νίκη και στην πρόκριση χάρις σε ένα μικρό σερί 5-2 και στην αποτελεσματικότητα της Κατρίν Κλούιμπερ.

Η 25χρονη αθλήτρια της Νεμζέτι ήταν και η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 6 γκολ, ενώ την ακολούθησε η Πέτρα Βάμος με 5. Απ’ την Ισπανία ξεχώρισε η Αλεξαντρίνα Καμπράλ με 6 γκολ, όμως στο τέλος όλη η ισπανική ομάδα «έμεινε» από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή…