Το «2 στα 2» έκανε η Ισπανία, στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ των γυναικών, στον 1ο όμιλο, μετά… όμως από «θρίλερ» με το Πουέρτο Ρίκο που έληξε με σκορ 63-62 υπέρ της «Ρόχα».

Όπως και στην πρεμιέρα… οι Ισπανίδες δυσκολεύτηκαν… αλλά στο τέλος οι παίκτριες του Πουέρτο Ρίκο ήταν οι απογοητευμένες αφού προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά εν τέλει δεν ήρθε για αυτές η πρώτη νίκη.

Η Ισπανία είχε προηγηθεί με 9-18 στο 10ο λεπτό και με 25-39 στο ημίχρονο. Σημείωσε, όμως μόλις 5 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 19-5 για το Πουέρτο Ρίκο) για το 44-44 στο 30ό λεπτό. Το Πουέρτο Ρίκο είχε βρεθεί και στο -15 για να προσπεράσει με 57-53, 4 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Όμως, η Μαριόνα Ορτίθ μείωσε με τέσσερις σερί πόντους της σε 59-57 λίγο αργότερα, ενώ «έγραψε» και το 60-61, 1:16΄΄ πριν τη λήξη δίνοντας προβάδισμα στην Ισπανία.

Στα 10΄΄, η Μία Χόλινγκσεντ απάντησε για το 62-61 του Πουέρτο Ρίκο. Μετά από άστοχο τρίποντο της Λεονόρ Ροντρίγκεθ, στα 3΄΄, η Λάουρα Γκιλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από την Ίντια Πάγκαν. Η Γκιλ ευστόχησε και στις δύο βολές και έγινε… ηρωίδα της Ισπανίας.

Πρώτη σκόρερ της Ισπανίας αναδείχτηκε η Μέγκαν Γκούσταφσον, η οποία σημείωσε double double, με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Η Λεονόρ Ροντρίγκεθ πρόσθεσε 17 πόντους. Από πλευράς Πουέρτο Ρίκο η Αρέγια Χιράντες πέτυχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-39, 44-44, 62-63