Η Ίντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλντες απ’ την Ανδόρα ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη στον Α’ προκριματικό γύρο του Conference League, καθώς συνέτριψε με 5-1 τη βοσνιακή Βελέζ στη ρεβάνς του «Estadi National» και σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα -με συνολικό σκορ 6-2- πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στις 24 Ιουλίου (OPAP Arena) και 1 Αυγούστου (Ανδόρα).

Οι Βόσνιοι έχασαν πέναλτι με τον Χάσκιτς στο 39′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκιγιόμ Λόπες έκανε το 1-0 για την Ίντερ Κλαμπ. Ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να μειώσει η Βελέζ στο 53′ με τον Όρετς.

Στο 57′ ο Ντομί έδωσε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του και «καθάρισε» την πρόκρισή της μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, για να διαμορφώσει το 4-1 στο 84′ ο ίδιος παίκτης. Την τελική… πινελιά έβαλε ο Αντρέου με το 5ο γκολ των γηπεδούχων στο 90’+2′.

Ο τεχνικός της Ίντερ Κλαμπ, Οτγιέρ Κανάλς, παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 5-4-1 ως εξής: Αντρι – Γκαγιέγκο, Αλόνσο (80′ Σάντσες), Φέχερ, Ρούμπιο, Τόρες – Ντομί, Καμπαγέ, Λόπεζ Έλο (65′ Μαρτίνες Βίτι), Ασουμπρε (33′ λ.τρ. Ντε Λα Τόρε) – Γκιγιόμ Λόπες (80′ Αντρέου).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Α’ προκριματικού γύρου του Conference League (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)-Άουντα (Λετονία) 0-1 (0-2)

Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)-Σέρναρφον Τάουν (Ουαλία) 7-8 πέν. (κ.αγ. & παρ. 3-1) (0-2)

Κουόπιο (Φινλανδία)-Ούνα Στράσεν (Λουξεμβούργο) 5-0 (0-0)

Ουράρτου (Αρμενία)-Ταλίνα Κάλεβ (Εσθονία) 2-0 (2-1)

Ίντερ Κλαμπ ντ’ Εσκάλντες (Ανδόρα)-Βελέζ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 3-1 (1-1)

Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-Σιαουλιάι (Λιθουανία) 0-0 (2-0)

Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)-FC Τορπέντο (Λευκορωσία) 0-0 (4-2)

Σεντ Τζόσεφς (Γιβραλτάρ)-Σέλμπουρν (Ιρλανδία) 1-1 (1-2)

Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Βάασα (Φινλανδία) 1-0 (2-1)

Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία)-Μπάλα Τάουν (Ουαλία) 19:30 (2-1)

Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο) 20:00 (1-2)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Ατλέτικ Κλαμπ Εσκάλντες (Ανδόρα) 20:00 (1-0)