Ο Γιώργος Γιακουμάκης, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νικηφόρου με 3-0 αναμέτρησης της Κρουζ Αζούλ κόντρα στην Τιχουάνα στο Μεξικό. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ φορ στην δεύτερη μόλις συμμετοχή του με τα χρώματα της ομάδας του, σημείωσε δύο υπέροχα γκολ με ισάριθμες κεφαλιές και ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος του γηπέδου υπογράφοντας τη σπουδαία νίκη της ομάδας του.

Ο Έλληνας φορ δέχθηκε μία υπέροχη σέντρα του Ριβέρο στο 34ο λεπτό και τελείωσε την φάση με τον ιδανικό τρόπο επιχειρώντας μία δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

Το δεύτερο τέρμα του ήρθε στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιακουμάκης ξεμαρκαρίστηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο, και με μια δυνατή σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-0 υπέρ της Κρουζ Αζούλ, που ήταν και το τελικό σκορ.