Μετά το 2008 και τη Γερμανία, η Εθνική ομάδα ανδρών Κωφών στο μπάσκετ, χρειάστηκε 16 χρόνια για να ανέβει και πάλι στο βάθρο ενός Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο σημερινό (29/6) «μικρό» τελικό νίκησε, για 2η φορά στη διοργάνωση, με 86-80 (η πρώτη ήταν στους Ομίλους με 74-65) την Πολωνία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που διεξάγεται στη Μάλαγα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αυτής της νίκης, ο Απόλλων Δεληγεώργης, ο οποίος στο τελευταίο 10λεπτο πήρε το…όπλο του και εκτελούσε κατά ριπάς, με τους Πολωνούς να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Έβαλε σχεδόν τους μισούς πόντους της Εθνικής (47, με 4/5 3ποντα).

Και αυτό το παιχνίδι όπως και τα υπόλοιπα της Εθνικής ανδρών, προσέφερε όλη την γκάμα των συναισθημάτων. Το πρώτο μισό έδειχνε ότι θα πάει άνετα στη νίκη και το μετάλλιο, αλλά στο δεύτερο έπρεπε να φθάσει στην τελευταία περίοδο για κριθεί τελικά ο νικητής του.

Το πρώτο 10λεπτο, ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την Εθνική μας να παίρνει διαφορά 6 πόντων (8-2, 7’41’’) και 7 πόντων (12-5, 6’01’’). Οι Πολωνοί αντέδρασαν και 2’38’’ πριν τη λήξη ισοφάρισαν σε 16-16, αλλά με συνεχόμενα καλάθια και κερδισμένες βολές σε φάουλ, η περίοδος «έκλεισε» για την Εθνική μας, στο +5 (21-16).

Μια από τα ίδια και στο 2ο 10λεπτο, με την Εθνική μας να αρχίζει άσχημα καθώς «γύρισε» το δεξί πόδι του Κωσταντάρα και αποχώρησε από το παιχνίδι, καθώς δεν μπορούσε να αγωνιστεί. Επέστρεψε όμως στις εξέδρες, για να στηρίξει τους συμπαίκτες του.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Εθνική μας όμως πάντα να προηγείται (23-17, 27-24, 33-29). Ένα τρίποντο 2’07’’ πριν το τέλος έδωσε «αέρα» 9 πόντων (38-29) και στη συνέχεια και με 10 (42-32, 00:54’’) και ενώ είχε αποβληθεί ο Γλύνης, από το παιχνίδι, με 2 αντιαθλητικά φάουλ, 1’50’’ πριν τη λήξη. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 46-34 με την Εθνική μας, να κρατά το προβάδισμα.

Το πρώτο μισό του 2ου ημιχρόνου, ανήκει στους Πολωνούς οι οποίοι κατάφεραν να «εξαφανίσουν» τη διαφορά των 13 πόντων (6’45’’) και να τη μειώσουν στους τρεις (50-48) μέσα σε 3 λεπτά, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της Εθνικής μας. Ο Δεληγεώργης ήταν αυτός που «ξεκόλλησε» το σκορ από το 50, αλλά οι Πολωνοί όχι μόνο ισοφάρισαν (54-54, 1’03’’, πριν τη λήξη), αλλά πήραν και προβάδισμα στο τέλος του 10λεπτου, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με buzzer beater, 57-56.

Η τελευταία περίοδος ήταν μοιρασμένη με την Εθνική να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (59-59, 8’66’’). Το προβάδισμα εναλλασσόταν έως το 7’29’’ όταν ο Δεληγεώργης το πήρε…προσωπικά και σχεδόν δεν αστόχησε έως το τέλος.

Η διαφορά έφθασε και τους 10 πόντους (74-64, 3’27’’, 77-67, 2’13’’) με τους Πολωνούς να μένουν χωρίς πόντο 4 λεπτά! Δεν έδειξαν όμως να πτοούνται και 00’53’’ μείωσαν τη διαφορά «αθόρυβα» στους 3 πόντους 78-75. Ο ασταμάτητος Δεληγεώργης όμως δεν είχε αντίπαλο στα σουτ, αλλά και στις βολές, από τα συνεχόμενα φάουλ των Πολωνών. Το σκορ έφθασε και πάλι στο +5 (80-75, 00’45’’, 82-77, 00’31’’). Τελικά ότι και να προσπάθησαν οι Πολωνοί δεν τους βγήκε και το παιχνίδι έληξε με 86-80 και την Εθνική μας, να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στο βάθρο, μετά από 16 χρόνια!

Ελλάδα-Πολωνία 86-80

Τα 10λεπτα: 21-16, 25-18, 10-23, 30-23

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς, Ερηνάκης, Μήλιος 6 (0/2), Γκανατσάς, Γλύνης , Ντικούδης 6, Βαϊόπουλος, Πεταλάς 2 (0/4), Βαβάτσικος 17 (2/4), Δεληγεώργης 47 (4/5), Κωνσταντάρας 2, Τσαγκαρούλης 6.