Με τον Καλάθη να «ταΐζει» ασταμάτητα τον Αντετοκούνμπο και τον αστέρα των Μιλγουόκι Μπακς να «γκρεμίζει» με τα καρφώματα του την αντίπαλη μπασκέτα η, η Εθνική ξέφυγε με το… καλησπέρα με 13-8 στο 4΄, ενώ ακόμη κι όταν έκατσε στον πάγκο ο Giannis, η σκυτάλη πέρασε στους Τολιόπολο-Μήτογλου, οι οποίοι χάρισαν μία διψήφια διαφορά στη «γαλανόλευκη» (25-15 στο 9΄) και τη βοήθησαν να κλείσει το δεκάλεπτο στο +13 (28-15).

Με την άμυνα να «πνίγει» τους αντιπάλους και τον Giannis να μην έχει αντίπαλο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν απειλήθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (46-34), απέναντι στις Μπαχάμες που μάταια έψαχναν το μακρινό σουτ (2/18 τρίποντα).

Στην τρίτη περίοδο, η Εθνική πάτησε γκάζι και με τους Καλάθη-Αντετοκούνμπο σε ρόλο δημιουργών και τους Μήτογλου-Παπανικολάου σε αυτόν των εκτελεστών, η «γαλανόλευκη» εκτόξευσε τη διαφορά στο +27 (77-50 στο 30΄) και δεν κοίταξε ξανά πίσω…

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 34-46, 50-77, 75-102

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Μωραϊτης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (2) Καλάθης 7 (11 α.), Καλαϊτζάκης 6, Παπαγιάννης 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 3, Παπανικολάου 14 (2), Αντετοκούνμπο Γ. 14, Αντετοκούνμπο Κ. 3, Μήτογλου 18 (2).