Ο αγωνιστικός «κατήφορος» της Σεβίλλης συνεχίζεται, καθώς τέσσερις μέρες μετά τον αποκλεισμό της απ’ την Ευρώπη, ήρθε άλλη μία ήττα -αυτή τη φορά στο «Σάντσεθ Πιχθουάν»- απ’ τη Χετάφε με 3-0 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της LaLiga, για να μεγαλώσει στα 10 παιχνίδια το σερί της χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (6 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Το ματς «στράβωσε» απ’ τα πρώτα λεπτά για τους Ανδαλουσιάνους, όταν ο Χουάνλου έκανε χέρι σε σουτ του Μάτα. Ο Μαγιοράλ δεν αστόχησε απ’ την άσπρη βούλα κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Μαδρίτης μόλις στο 5ο λεπτό.

Στο 37′ ο Μάτα έκανε το 0-2 και στο 79′ ο Γκρίνγουντ «τελείωσε» το ματς (κάτω από πολύ έντονες αποδοκιμασίες), ανεβάζοντας την ομάδα του στην 8η θέση και στο -4 απ’ τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».