Το «εισιτήριο» για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League εξασφάλισε ουσιαστικά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι ο Άρης Λεμεσού, καθώς συνέτριψε την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ με 6-2 στο «New Limassol Stadium».

Πλέον οι πρωταθλητές Κύπρου περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, που θα προέλθει απ’ την νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Σερίφ και τη Μακάμπι Χάιφα, στο οποίο οι Μολδαβοί απέκτησαν ισχνό προβάδισμα μετά τη νίκη τους με 1-0.

Στη Λεμεσό ο Άρης δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στην ΜΠΑΤΕ και «καθάρισε» τη νίκη του απ’ το πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Γκομίς (17′, πέναλτι), Μπένγκστον (32′) και το αυτογκόλ του Μπανέ (40′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 48′ με τον Κοντσεβόι, όμως ο Άρης ήταν σαρωτικός.

Σημείωσε 4ο γκολ με τον Γκομίς στο 60′ και παρά το γεγονός πως οι Λευκορώσοι μείωσαν ξανά με τον Χαντάρκεβιτς (62′, 4-2), σημείωσαν άλλα δύο γκολ μα τους Μοντνόρ (83′) και Στεπίνσκι (90’+1′) δίνοντας διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη τους.

Την ίδια ώρα, στο Τιρασπόλ η Σερίφ με τον Κώστα Αποστολάκη ξανά βασικό στο αριστερό άκρο της άμυνάς της (αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 86ο λεπτό), νίκησε με 1-0 τη Μακάμπι Χάιφα χάρις στο γκολ του Ταλάλ στο 28′.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του β’ προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής:

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 1-0

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 2-2

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Αστάνα (Καζακστάν) 4-0

Ντνίπρο (Ουκρανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-3

Σερβέτ (Ελβετία)-Γκενκ (Βέλγιο) 1-1

Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 0-1

Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 0-2

Αρης Λεμεσού (Κύπρος)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 6-2