«Αυτοκτόνησε» στην έδρα της η Μαρσέιγ! Αν κι έμεινε με 10 παίκτες από το 26ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Μπαλέρντι), η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ έχασε τη νίκη μέσα από το χέρια της, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 επί της Στρασμπούρ, στο 88΄ και 89΄ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δύο φορές για το τελικό, 2-2, που τους έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Αολού ήταν ο «δράστης» της «επιστροφής» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο φινάλε «άγγιξαν» την ολοκληρωτικήγ ανατροπή, αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε. Η Μαρσέιγ με το βαθμό που πήρε διατηρήθηκε στην 2η θέση, αλλά με τη Λανς να την πλησιάζει σε απόσταση δύο βαθμών, στη μεγάλη μάχη που δίνουν οι ομάδες για το δεύτερο «εισιτήριο» που δίνει την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League της σεζόν 2023/2024.

Τα δύο γκολ της ομάδας του Τούντορ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Μπεμπά (49΄) και Σάντσες με πέναλτι στο 76΄.

Η 27η αγωνιστική:

Λιλ-Λιόν 3-3 (46΄, 61΄ πεν., 79΄ πεν. Ντέιβιντ – 64΄ Μπαρκολά, 83΄, 89΄ Λακαζέτ)