Η νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι έδειξε μέρος των μεγάλων δυνατοτήτων της, καθώς επικράτησε άνετα στο ντέρμπι, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, της Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-2. Η ομάδα της Βαρκελώνης ήταν σαφώς καλύτερη και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους πρωταθλητές, μολονότι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8 λεπτό με τον Γιανίκ Καράσκο.

Οι «μπλαουγκράνα» αντεπιτέθηκαν και πήραν τη νίκη με τα γκολ των Άλμπα (10′), Γκαβίρα (21′), Αραούχο (43′), και Ντάνι Αλβες (49′), ο οποίος αποβλήθηκε στο 69ο λεπτό. Νωρίτερα, ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) έληξε το ματς στο «Μεστάγια» μεταξύ της Βαλένθια και της Σοσιεδάδ. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες με τον διαιτητή να δίνει έξι κίτρινες κάρτες.

Η 23η αγωνιστική:

Χετάφε-Λεβάντε 3-0 (1΄,29΄ Ουνάλ, 90΄+5 Αλένια)

Έλτσε-Αλαβές 3-1 (46′, 58′ Μίγια, 86′ Τσάβες-18′ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Κάντιθ 2-1 (8′ Αλκαράζ, 66′ πεν. Μουρίκι-20′ πεν. Σεβίγια)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-0 (12΄,80΄ Μέντες)

Οσασούνα-Σεβίλλη 0-0

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 0-0

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (10′ Αλμπα, 21′ Γκαβίρα, 43′ Αραούχο, 49′ Αλβες-8′ Καράσκο, 58′ Σουάρες)