Πάλεψε μέχρις εσχάτων, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Europa League o ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα τoυ Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 1-0 της ισπανικής Χετάφε, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί όμως ένα γκολ του Τόρες ήταν αρκετό για να στείλει τους Ισπανούς στην επόμενη φάση και τους γαλαζοκίτρινους εκτός ομίλων της διοργάνωσης.

Τον αποκλεισμό από τους ομίλους του Europa League γνώρισε όμως και η Ομόνοια.

Οι πρωταθλητές Κύπρου, αν και προηγήθηκαν με δύο γκολ στην έδρα της Μέταλιστ, σε τέσσερα λεπτά έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους και παράλληλα το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού την ομάδα του Τάκη Λεμονή.

Από εκεί και πέρα, τη διαδρομή κόλαση-παράδεισος έκαναν η Λίβερπουλ και η Στουτγκάρδη.

Η γερμανική ομάδα, εφησυχασμένη από τη νίκη τους στην Τσεχία με 1-0, μπήκαν πολύ χαλαρά και βρέθηκαν στο 53’ να χάνουν με 2-0.

Στη συνέχεια όμως αφυπνίστηκαν και με δυο τέρματα μέσα σε επτά λεπτά, ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας τελικά την πρόκρισή.

Όσον αφορά τους «ρεντς», αν και τα βρήκαν… σκούρα στην Τραπεζούντα (βρέθηκε να χάνει με 1-0) χάρη σε αυτογκόλ του Κάτσαρ στο 86’ και το γκολ του Κάιτ δύο λεπτά αργότερα πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Εκτός ομίλων έμεινε η Φέγενορντ, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από τη Γάνδη στο Βέλγιο, με αποτέλεσμα να μην έχει αντίκρισμα η νίκη της με 1-0 στο ματς του Ρότερνταμ.

Στους ομίλους προκρίθηκαν ακόμη οι Στεάουα, Λέφσκι,Ντέμπρετσεν, Παρί Σεν Ζερμέν, Λεχ Πόζναν και Λεβερκούζεν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των 2ων αγώνων της φάσης των play-off:

Τρίτη
Ανόρθωση – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2 (76′ Καφού / 85′ Ντουμπιά, 89′ Μαρκ Γκονσάλες) [0-4]

Πέμπτη

Ντεπρ – Βιγιαρεάλ 1-2 (19′ Γιουρτσένκο / 45+1′ Νιλμάρ, 91′ Μάρκο Ρουμπέν) [0-5]

Μαρίτιμο – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 1-2 (90′ Κανού / 52′ Παβλόβ, 92′ Σκάβις) [0-3]

Ντιναμό Μινσκ  – Μπριζ 2-3 (47′ Κουκλέι, 90′ Ντραγκούν / 5′ πέν. και 32′ πέν. Χέφκενς, 26′ Βιλφρέντ
Νταλμά) [1-2]

Ακτόμπε – Άλκμααρ 2-1 (67′ και 89′ Τλεσέβ / 10′ Βέρνμπλουμ) [0-2]

Καραμπάκ – Ντόρτμουντ 0-1 (91′ Λούκας Μπάριος) [0-4]

Λοκομοτίβ Μόσχας – Λωζάνη 1-1 (85′ Αλίγεβ / 17′ Σίλβιο) [1-1] *3-4 στα πέναλτι

Ελσίνκι – Μπεσικτάς 0-4 (15′ Κουαρέσμα, 67′ Γκούτι, 77′ Νετσίπ Ουϊσάλ, 93′ Χολόσκο) [0-2]

Μπρόντμπι – Σπόρτινγκ 0-3 (45’+1 Εβάλντο, 75′ Νούνο Κοέλιο, 91′ Γιανίκ Ντιαλό) [2-0]

Αούστρια Βιέννης – Άρης 1-1 (56′ Λινζ / 42′ Ρουΐς) [0-1]

Μέταλιστ Κάρκιβ
– Ομόνοια 2-2 (66′ Ντέβιτς, 71′ Κλέιτον Σαβιέρ / 60′ Λεάντρο, 64′ Ρενχίφο) [1-0]

ΑΠΟΕΛ – Χετάφε 1-1 (41′ Αΐλτον Αλμέιδα / 99′ αυτ. Σολωμού) [0-1] *μετά από παράταση

Τράμπζονσπορ – Λίβερπουλ 1-2 (4′ Τεόφιλο Γκουτιέρες / 83′ αυτ. Γκιράι Κάτσαρ, 88′ Κάιτ) [0-1]

Λέφσκι Σόφιας
– ΑΙΚ 2-1 (49′ Μλαντένοφ, 51′ Ντεμπελέ / 11′ Μπανγκουρά) [0-0]

Ουνιρέα – Χάιντουκ Σπλιτ 1-1 (2′ Μπιλάσκο / 88′ Βούκουσιτς) [1-4]

Λίτεξ Λόβετς – Ντέμπρετσεν 1-2 (68′ Νιφλόρ / 53′ Μπενγκονό, 81′ Τσβίτκοβιτς) [0-2]

Αϊντχόφεν
– Σιμπίρ 5-0 (38′ Μάρκους Μπεργκ, 56′ Ένχελααρ, 64′ Τοϊβόνεν, 73′ και 90′ πέν. Ντζσούντζσακ) [0-1]

ΑΕΚ
– Νταντί Γιουνάιτεντ 1-1 (23′ Ντιόπ / 78′ Ντέιλι) [1-0]

Γάνδη
– Φέγενοορντ 2-0 (34′ Σουμαορό, 61′ Κουλιμπαλί) [0-1]

Στουτγκάρδη
– Σλόβαν Μπρατισλάβα 2-2 (56′ Γκέμπχαρτ, 64′ Γκέντνερ / 53′ Σιλβέστρ, 9′ Ντομπρότκα)
[1-0]

Μακάμπι Τελ-Αβίβ – Παρί Σ.Ζ. 4-3 (48′ Άταρ, 68′ Άβιντορ, 83′ πέν. Μεντουντζανίν, 95′ Ατάρ / 40′ πέν. Οαρό, 64′ Ζιουλί, 93′ πέν. Νενέ) [0-2]

Ταβρίγια – Λέβερκούζεν 1-3 (5′ πέν. Ιντάχορ / 50′ πέν. Βιντάλ, 74′ αυτ. Γκολάιντο, 92′ Κάστρο) [1-2]

Ζυρίχη – Στεάουα 1-0 (77′ Σάλατιτς) [0-1] *3-4 στα πέναλτι

Λεχ Πόζναν – Ντίπρο 0-0 [1-0]

Ουτρέχτη
Σέλτικ 4-0 (11′ πέν.,18′ πέν. και 46′ Φαν Βόλφσβινκελ, 62′ Μαγκουάιρ) [0-2]

ΤNS – ΤΣΚΚΑ Σόφιας 2-2 (13′ Μάθιου Γουΐλιαμς, 61′ Έβανς / 10′ Ακουάρο, 79′ Τιμπόνι) [0-3]
Μάντσετσερ Σίτι
– Τιμισοάρα 2-0 (43′ Σον Ράιτ-Φίλιπς, 59′ Μπογιατά) [1-0]

Άστον Βίλα – Ραπίντ Βιέννης 2-3 (22′ Αγκμπονλαχόρ, 77′ Χέσκεϊ / 52′ Νούιου, 78′ Σόνλαϊτνερ, 81′ Γκάρτλερ) [1-1]

Μάριμπορ
– Παλέρμο 3-2 (58′ Ίλιτσιτς, 14′ Μάρκος, 89′ Αντέλκοβιτς / 62′ και 68′ Αμπέλ Ερνάντες) [0-3]

Φενέρμπαχτσε – ΠΑΟΚ 1-1 (50′ Εμρέ Μπελόζογλου / 102′ Μουσλίμοβιτς) [0-1] *μετά από παράταση

Ντιναμό Ζάγκρεμπ
– Γκιόρ 2-1 (45’+2 πέν. και 84′ πέν. Σαμίρ / 17′ Σέολιν) [2-0]

Πόρτο
– Γκενκ 4-2 (36′, 59′ πέν. και 63′ Χουλκ, 53′ Φερνάντο / 22′ και 56′ Βόσεν) [3-0]