Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 του μπάσκετ πέρασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέτριψε με 86-69 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι “αιωνίων” της 7ης αγωνιστικής. Οι “πράσινοι”, μετά την ήττα από τον Πανελλήνιο, επέστρεψαν στις νίκες και βασιζόμενοι τόσο στην καλή άμυνα, όσο και στον επιθετικό πλουραλισμό, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους εντός των συνόρων.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός, παρότι ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό, τον Άρη και τον Πανελλήνιο με 13 βαθμούς, πάτησε στην κορυφή και εξασφάλισε μια διαφορά 17 πόντων που μπορεί να του χρησιμεύσει σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πειραιώτες στο τέλος της σεζόν.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα Ομπράντοβιτς και Γιαννάκης έδωσαν εντολή η μπάλα να περνά στη ρακέτα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε μια μάχη ανάμεσα στον Πέκοβιτς και στον Σχορτσιανίτη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5, αλλά με δύο τρίποντα του Νίκολας το σκορ πήγε στο 11-5. Για τους “ερυθρόλευκους” ο Βούισιτς αντέδρασε και ισοφάρισε σε 11-11, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι στο σκορ και στο 16’ ήταν ισόπαλες 30-30. Κάπου εκεί ο Δημήτρης Διαμαντίδης πήρε το… όπλο του και με τη βοήθεια των Σπανούλη και Φώτση έκανε ένα σερί 11-0, φτάνοντας το σκορ στο 41-30. Το σερί των “πράσινων” σε συνδυασμό με τα 9 λάθη του Ολυμπιακού, μεταφράστηκαν στο 43-35, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο ημίχρονο, η ρίψη αντικειμένων από τους φίλους του Παναθηναϊκού, που κατέκλεισαν το κλειστό του ΟΑΚΑ, καθυστέρησαν την έναρξη της τρίτης περιόδου, στην οποία ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και μείωσε σε 45-41. Με λύσεις από τον Πέκοβιτς στην επίθεση οι πρωταθλητές Ελλάδας, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, η οποία με τη βοήθεια των Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-52) στο τέλος της περιόδου.

Στο 32’ η ομάδα του Ομπράντοβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (68-52). Για τον Ολυμπιακό ο μόνος που φόρτωνε πόντους το αντίπαλο καλάθι ήταν ο Χαλπερίν, κάτι που είχε αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να “καθαρίσει” το παιχνίδι, φτάνοντας το +18 (75-57) και στη συνέχεια στην τελική επικράτηση με 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 43-35, 63-52, 86-69

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 8 (2), Κέτσμαν 2, Σπανούλης 5 (1), Μπατίστ 9, Φώτσης 7 (1), Νίκολας 15 (3), Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 16 (3), Πέκοβιτς 21.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Πελεκάνος, Τσίλντρες 11, Βούιτσιτς 5 (1), Πρίντεζης 7 (1), Μπουρούσης 5 (1), Χαλπερίν 20 (4), Γκριρ 2, Έρτσεγκ 7 (1), Βασιλόπουλος, Τεόντοσιτς 2, Σχορτσιανίτης 8.