Την ήττα-αποκλεισμό από την Αργεντινή με 2-0 γνώρισε η Ελλάδα. Οι Έλληνες πάλεψαν αλλά προδόθηκαν στην άμυνα και δέχθηκαν τα γκολ από τους Ντεμικέλις (77’) και Παλέρμο (89’). Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Νιγηρία με την Κορέα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 και οι Ασιάτες πέρασαν στους «16», πίσω από την πρώτη Αργεντινή.

Ελλάδα – Αργεντινή 0-2

Το «φιλμ» του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε

1′ Με τα άσπρα παίζει η Εθνική Ελλάδας, με τα μπλε η Αργεντινή.

2′ Τζιόλης, Σαμαράς, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, αν αντικρίσουν την κίτρινη κάρτα θα χάσουν το επόμενο παιχνίδι, σε περίπτωση που η Ελλάδα περάσει στην επόμενη φάση.

2′ Για την Αργεντινή τιμωρημένος είναι ο Γκουτιέρεζ, ενώ στο όριο των καρτών είναι Χάιντσε και Μασεράνο, που βρίσκονται στον πάγκο της Αργεντινής.

3′ Man to man ο Παπασταθόπουλος στον Μέσι.

4′ Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

9′ Δεν ανησυχεί στα μετόπισθεν η Ελλάδα, αλλά παράλληλα ο Γιώργος Σαμαράς είναι αποκομμένος στην επίθεση.

12′ 1-0 η Νιγηρία τη Νότια Κορέα στο 12′ ο Ούτσε. Καλή είδηση για την Ελλάδα. Αν τα ματς τελείωναν τώρα θα κέρδιζε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

14′ Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε, αλλά η άμυνα της Αργεντινής απομάκρυνε.

18′ Ανεβάζει την πίεσή της η Αργεντινή. Ο Αγκουέρο από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και υποχρέωσε τον Τζόρβα να αποκρούσει τη μπάλα σε κόρνερ.

19′ Σουτ του Βερόν έξω από την περιοχή σε νέο κόρνερ ο Τζόρβας.

20′ Προσπαθεί να «παγώσει» το ρυθμό η Ελλάδα.

24′ Ο Οταμέντι από τα δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα και η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια χωρίς να αλλάξει πορεία.

27′ 61-39% η κατοχή υπέρ της Αργεντινής.

30′ Ο Καραγκούνης επιχείρησε με μακρινή μπαλιά να βρει τον Σαμαρά, όμως ο Έλληνας επιθετικός δεν πρόλαβε τη μπάλα.

30′ Κίτρινη στον Κατσουράνη.

31′ Η προσπάθεια του Βερόν να απειλήσει με σουτ από μακρινή απόσταση σταμάτησε στο τοίχος των Ελλήνων παικτών.

32′ Ο Μιλίτο έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τζόρβας δεν μπόρεσε να σταματήσει τη μπάλα, όμως ο Αγκουέρο δεν μπόρεσε να πλασάρει.

33′ Ο Σαμαράς προσπάθησε να περάσει ανάμεσα στους δύο αμυντικούς της Αργεντινής, όμως ο Ντεμικέλις τον ανέκομψε.

36′ Δύο φορές μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή της Ελλάδας η Αργεντινή, αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τις φάσεις. Κρατάει η Εθνική. 0-0 στο 36′.

37′ Ισοαφάρισε σε 1-1 η Νότια Κορέα με τον Λι. Τώρα είναι αυτή που περνάει στους «16», αν όλα μείνουν έτσι ως το τέλος.

40′  Πριν το 1-1 είχε δοκάρι η Νιγηρία με τον Ούτσε και δεν μπόρεσε να πετύχει το 2-0.

43Ο Καραγκούνης γέμισε τη μπάλα από τα δεξιά, έδιωξε με γροθιές ο Ρομέρο. Νέο γέμισμα του Τοροσίδη, κανένα πρόβλημα ο Ρομέρο.

45′ Σούταρε από το ύψος της περιοχής ο Μάξι Ροντρίγκες και ο Τζόρβας απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Έλληνας πορτιέρο με νέα απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Καραγκούνη.

Έναρξη δευτέρου μέρους

46′ Ο Σπυρόπουλος στην πρώτη του συμμετοχή θα πάρει θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Τοροσίδης θα μετακινηθεί στα χαφ.

48′ Ο Σαμαράς πήρε τη μπάλα και προσπέρασε τον Ντεμικέλις, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Η καλύτερη ευκαιρία της Ελλάδας στο παιχνίδι.

49′ Γκολ η Κορέα 2-1 τη Νιγηρία. Αν οι Κορεάτες κερδίσουν τότε η Ελλάδα θα θέλει νίκη με 2-0 για να περάσει στην επόμενη φάση.

51′ Αλλαγή για την Ελλάδα ο Κατσουράνης τραυματίστηκε. Στη θέση του θα περάσει ο Σωτήρης Νίνης.

54′ Τώρα η αλλαγή του Κατσουράνη με τον Νίνη. Και τρίτη αλλαγή ο Τοροσίδης αποχωρεί επίσης τραυματίας. Στη θέση του ο Πατσατζόγλου. Έκλεισαν οι αλλαγές για την Εθνική. Η Αργεντινή δεν έχει αλλάξει ακόμα πρόσωπα.

57′ Ο Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα σουτ κανένα πρόβλημα για τον Τζόρβα.

58′ Ο Κλεμέντε Ροντρίγκες ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.

60′ Με δύο αμυντικούς πάνω του ο Σαμαράς ξέφυγε από τον Ντεμικέλις, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά άουτ.

63′ Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Ντι Μαρία στη θέση του Μάξι Ροντρίγκες.

68′ Τεράστια απόκρουση από τον Τζόρβα. Έπιασε το σουτ του Μπολάτι και τραυματίστηκε.

69′ 2-2 η Νγηρία με πέναλτι του Αγεγκμπένι. Είμαστε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Θέλουμε ένα γκολ.

72′ 64-36% η κατοχή της μπάλας για την Αργεντινή.

73′ Μπέρδεμα στην άμυνα της Ελλάδας. Τζόρβας και Μόρας μπερδεύτηκαν και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

75′ Κίτρινη κάρτα στο Μπολάτι για φάουλ στον Παπασταθόπουλο.

77′ Αλλαγή για την Αργεντινή. Στη θέση του Αγκουέρο ο Παστόρε.

77′ Γκολ 0-1 για την Αργεντινή. Από το κόρνερ η άμυνα της Ελλάδας δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Ντεμικέλις με δυνατό σουτ από την μικρή περιοχή σκοράρει.

80′ Τρίτη αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Παλέρμο στη θέση του Μιλίτο.

84′ Ο Μέσι πήγε να μπει στην περιοχή. Ο Σπυρόπουλος έκοψε και ο Παλέρμο με σουτ κέρδισε κόρνερ.

86′ Μεγάλη ενέργεια από τον Μέσι. Ο Αργεντίνος άδειασε την ελληνική άμυνα και σούταρε στο δοκάρι του Τζόρβα.

89′ ΓΚΟΛ 2-0 η Αργεντινή. Νέα προσπάθεια του Μέσι, ο οποίος σούταρε. Ο Τζόρβας απέκρουσε και ο Παλέρμο σκόραρε, με τον Έλληνα τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Λήξη του αγώνα

Γκολ:
78′ Ντεμικέλις, 89′ Παλέρμο

Κίτρινες κάρτες: Κατσουράνης – Μπολάτι