Σοβαρή «αναστάτωση» εν όψει και του συνεδρίου της Νέας Δημοκρατίας το ερχόμενο Σαββατοκύριακο προκαλεί η πολιτική κόντρα που έχει ξεσπάσει μεταξύ του Κυριάκου Μητσοτάκη και των συνδικαλιστών της ΔΑΚΕ.
Αιτία η δημοσίευση άρθρου του βουλευτή στην εφημερίδα Καθημερινή με τίτλο «Η ΝΔ και τα βαρίδια του συνδικαλισμού».
Ο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης και κατ’ ουσία στον Αντώνη Σαμαρά, αναφέροντας πως η ΝΔ πρέπει να πει στους συνδικαλιστές να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, με αφορμή τη στάση που κράτησε η ΔΑΚΕ στην ΟΛΜΕ για το θέμα των βαθμολογητών.
Στις δηλώσεις αυτές έντονα αντέδρασε ο πρώην βουλευτής και παραδοσιακός συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ Γιάννης Μανώλης, ο οποίος ανέφερε ότι οι συνδικαλιστές της ΝΔ είναι στο πλευρό του κόσμου και στο πλευρό των αιτημάτων τους.
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης απάντησε στις δηλώσεις Μανώλη λέγοντας ότι επιμένει στις αρχικές του θέσεις καθώς-κατ’ αυτόν- η στάση δύο συγκεκριμένων συνδικαλιστών της ΔΑΚΕ στην ΟΛΜΕ, που ψήφισαν υπέρ της συνέχισης της αποχής από την βαθμολόγηση των γραπτών, είναι επιζήμια και για την παράταξη και τον τόπο.