Το “εισιτήριο” για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι”, μετά τη νίκη για την Α1 του μπάσκετ, επικράτησαν δεύτερη φορά της ΑΕΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με 81-66. Τελευταίος αντίπαλος της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη πριν τον τελικό θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Άρης – Πανιώνιος.

Ο Ολυμπιακός με οδηγούς τους Παπαλουκά και Βουγιούκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 12-5. Ωστόσο, η ΑΕΚ με κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι της Κυριακής, με δύο τρίποντα μείωσε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε με επί μέρους σκορ 1-7 να προηγηθεί με 20-18. Σε εκείνο το σημείο Βούισιτς, Πρίντεζης και Γκριρ βρήκαν το δρόμο για το καλάθι της ΑΕΚ, δίνοντας στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 37-27.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν… ζεστοί στην τρίτη περίοδο και με σερί 15-0 “καθάρισαν” το παιχνίδι και την υπόθεση – πρόκριση, ενώ με την πολύ καλή άμυνα του Θοδωρή Παπαλουκά το σκορ έφτασε στο 56-34. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 63-37. Το τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός έφτασε στην τελική επικράτηση με 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-27, 63-37, 81-66

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 11 (1), Πελεκάνος, Τσίλντρες 9, Βούισιτς 9 (1), Μιλόεσβιτς 4, Πρίντεζης 9 (1), Χαλπερίν 2, Γκριρ 11 (1), Έρτσεγκ 9 (1), Βασιλόπουλος 12 (2), Βουγιούκας 5, Τεόντοσιτς .

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 7, Βασιλόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Τόμπσον, Χατζής 9 (3), Ταπούτος 6, Δορκοφίκης, Κίκερπιλ 5 (1), Μπράιαντ 14, Άντερσεν 10, Νέμεθ 8 (2).