Με το… αριστερό μπήκε η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής. Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Νότια Κορέα στο «Πορτ Ελίζαμπεθ».

Το «φιλμ» του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε

1′ Σέντρα έκανε η Νότια Κορέα

2′ Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα. Ο Γιώργος Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τοροσίδης από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

5′ Καλύτερη η Ελλάδα στα πρώτα λεπτά. Μπήκε με αρκετή όρεξη.

7′ ΓΚΟΛ 0-1 η Νότια Κορέα.
«Πάγωσε» την Ελλάδα ο Λι Γιουνγκ Σο. Από την ολιγωρία στην άμυνα πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και πέτυχε το 1-0 για τη Νότια Κορέα.

9′ Δεύτερο κόρνερ για την Εθνική. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε και ο Ριόνγκ απέκρουσε και απομάκρυνε την μπάλα.

12′ Η Ελλάδα, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0, έχει τον έλεγχο του αγώνα και κυκλοφορεί την μπάλα.

15′ Ευκαιρία για τη Νότια Κορέα. Ο Παρκ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά ο Τοροσίδης κατάφερε και τον έκοψε την τελευταία στιγμή.

17′ Νέο κόρνερ για την Εθνική. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

20′ Περισσότερη ταχύτητα και καλές επιλογές στην τελική πάσα θέλει η Ελλάδα, για να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση. Η πίεση που ασκεί είναι πάντως αρκετά καλή.

22′ Η ομάδα της Νότιας Κορέας έφυγε στην αντεπίθεση. Ο Παρκ έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως η προσπάθειά του πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

28′ Μεγάλη απόκρουση από τον Τζόρβα. Ο Παρκ της Μονακό ξέφυγε από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού με σπουδαία επέμβαση γλύτωσε την Εθνική και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

31′ Έριξε την απόδοσή της η Ελλάδα. Προβληματίζει η εικόνα της τώρα, αφού ανέλαβε τα ηνία η Νότια Κορέα.

36′ Κακό και βιαστικό το γέμισμα του Σεϊταρίδη, η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει την άμυνα των Ασιατών.

41′ Πολλές από τις θέσεις του γηπέδου στο Πορτ Ελίζαμπεθ είναι άδειες.

41′ Ατομική ενέργεια και σουτ από μακριά επιχείρησε ο Παρκ της Μονακό και η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά.

45′ Σέντρα του Τοροσίδη, ο Χαριστέας δεν κατάφερε να πάει πρώτος στην μπάλα και ο Ριόνγκ μπλόκαρε.

51′ Κόρνερ για τη Νότια Κορέα. Απομάκρυναν οι διεθνείς.

Λήξη πρώτου μέρους

Αλλαγή για την Ελλάδα στη θέση του Γιώργου Καραγκούνη πέρασε ο Χρήστος Πατσατζόγλου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Άλλαξε το σχήμα της Ελλάδας ο Ότο Ρεχάγκελ. Έφερε τον Χαριστέα στην επίθεση, μαζί με τον Γκέκα, ενώ πίσω τους πέρασε ο Κατσουράνης.

49′ Δύο φορές προσπάθησαν να απειλήσουν στην έναρξη του δεύτερου μέρους οι Κορεάτες, όμως τα σουτ που επιχείρησαν κατέλεηξαν στα σώματα των Ελλήνων αμυντικών.

52′ ΓΚΟΛ. Ελλάδα – Νότια Κορέα 0-2. Ο Παρκ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Βύντρα, «τρύπησε» την άμυνα της Ελλάδας και πλάσαρε τον Τζόρβα, σημειώνοντας το 2-0.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Βασίλη Τοροσίδη για διαμαρτυρία.

57′ Από την άμυνά της προδώθηκε και στις δύο περιπτώσεις των γκολ η Εθνική. Τόσο το 1-0, όσο και το 2-0 προήλθαν απο ολιγωρία και λάθη στην άμυνα.

58′ Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Σαμαρά πέρασε ο Σαλπιγγίδης.

60′ Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Χαριστέα πέρασε ο Καπετάνος.

63′ Απείλησαν οι Κορεάτες. Ο Τσου Γιουνγκ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Ελλάδας και έστειλε τη μπάλα άουτ.

67′ Ο Γκέκας με πλάτη στο τέρμα στόπαρε τη μπάλα, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε δεν προκάλεσε προβληματισμό στην άμυνα της Νότιας Κορέας.

70′ Ο Κατσουράνης γέμισε τη μπάλα και ο Γκέκας με το κεφάλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ριόνγκ. Στη συνέχεια της φάσης η Ελλάδα πήρε ξανά τη μπάλα ο Σαλπιγγίδης έστρωσε στον Καπετάνο, όμως ο επιθετικός της Στεάουα δεν κατάφερε να βρει τον στόχο.

71′ Πιέζει η Ελλάδα στα τελευταία λεπτά. Ο Σεϊταρίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σαλπιγγίδης κέρδισε κόρνερ.

73′ Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για την Ελλάδα, η οποία ασκεί μεγάλη πίεση για να καταφέρει να μειώσει στο σκορ.

74′ Αλλαγή για την Κορέα. Ο Κιμ Ναμ Ιλ πήρε τη θέση του Κι Σουνγκ Γιουένγκ.

76′ Μετά από γέμισμα του Σεϊταρίδη ο Γκέκας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ κόντραρε και χάθηκε άλλη μια ευκαιρία για την Ελλάδα.

81′ Τη μεγαλύτερη ευκαιρία της έχασε η Ελλάδα. Ο Γκέκας γύρισε γρήγορα το σώμα του μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ απέκρουσε ο Σουνγκ Ριόνγκ σε κόρνερ.

82′ Το μακρινό σουτ του Παρκ απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τζόρβας.

84′ Έχει ανοίξει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Και οι δύο ομάδες προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ.

86′ Η Κορέα βρήκε ανοργάνωτη την ελληνική άμυνα και ο Τζόρβας απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Παρκ.

87′ Αλλαγή για την Νότια Κορέα. Στη θέση του Γι Σουνγκ Παρκ πέρασε ο Λι Σέουνγκ Γέουλ.

90′ Τρίτη αλλαγή για την Κορέα. Στη θέση του Τσου Γιούνγκ πέρασε ο Γιάε Σουνγκ.

Τέλος του αγώνα

Ελλάδα – Νότια Κορέα 0-2

Γκολ:
7′ Λι Γιουνγκ Σο, 52′ Γι Σουνγκ Παρκ

Κίτρινες κάρτες: Τοροσίδης

Η είσοδος των δύο ομάδων

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Αβρ. Παπαδόπουλος, Βύντρα, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Τζιόλης, Καραγκούνης (46′ Πατσατζόγλου), Σαμαράς (58′ Σαλπιγγίδης), Χαριστέας, Γκέκας.

Νότια Κορέα (Χιού Γιούνγκ Μο): Σουνγκ Ριόνγκ, Τσο Γιονγκ Χιουνγκ, Λι Γιουνγκ Σο, Λι Γιουνγκ Πιο, Ντου Ρι Τσα, Κι Σουνγκ Γιουένγκ (74′ Κιμ Ναμ Ιλ), Κιμ Γιουνγκ Γο, Λι Τσουνγκ Γιονγκ, Γι Σουνγκ Παρκ (87′ Λι Σέουνγκ Γέουλ), Κι Χουν Γέομ, Τσου Γιουνγκ Παρκ (90′ Γιάε Σουνγκ).

Γήπεδο: Νέλσον Μαντέλα Μπέι Στέιντιουμ, Πορτ Ελίζαμπεθ

Διαιτητής: Μίκαελ Χέστερ (Νέα Ζηλανδία)