Το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 73-72 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον θέλουν άλλη μια νίκη, για να «σφραγίσουν» το εισιτήριό τους για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ το Σάββατο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα και έτσι στο 10’ το σκορ ήταν ισόπαλο 19-19. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός σίγησε επιθετικά και έτσι το Μαρούσι με σκόρερ τους Καϊμακόγλου, Χόμαν και Κις προηγήθηκε με 9 πόντους (41-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με διψήφια διαφορά πόντων, όμως κάπου εκεί μίλησε ο… Μίλος Τεόντοσιτς. Με ένα σερί 12-0 οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο, 49-48, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 53-51.

Στον επίλογο, το Μαρούσι προηγήθηκε στο +6 (69-63), όμως ο Παπαλουκάς στο τελευταίο λεπτό έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (72-71). Το τελικό 72-73 «έγραψε» στα 4,9’’ πριν από το τέλος ο Λίνας Κλέιζα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-32, 51-53, 72-73.