H Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε το Σάββατο ότι η παγκόσμια πρωταθλήτρια της κωπηλασίας, Χριστίνα Μπούρμπου, θα είναι η σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων Νέων στο Μπουένος Άιρες, που αρχίζει απόψε τα μεσάνυχτα (ώρα Ελλάδας).
Στο μεταξύ, χθες βράδυ έγινε η Τελετή Υποδοχής των Ολυμπιακών αποστολών στο Ολυμπιακό Χωριό. Παρόντες ήταν ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, ο γενικός γραμματέας της ΕΟΕ, Μανώλης Κολυμπάδης, ο πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας, Ισίδωρος Κούβελος, η πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών, Βούλα Κοζομπόλη, και ο αρχηγός αποστολής, Γιάννης Καρράς.