Ξεκάθαρος αναφορικά με τους στόχους του Ολυμπιακού στην τρέχουσα περίοδο εμφανίστηκε ο Πέδρο Μαρτίνς στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, που παραχώρησε, εν όψει του αυριανού αγώνα με την Μίλαν στο Μιλάνο, για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League.
Ο Πορτογάλος τεχνικός επανέλαβε ότι ο πρώτος στόχος των «ερυθρόλευκων» παραμένει η κατάκτηση του τίτλου στην Super League, ωστόσο, δεν παρέλειψε να τονίσει πως επιθυμία όλων στον σύλλογο είναι και μία καλή ευρωπαϊκή πορεία.
Για τα πλάνα του σχετικά με την ενδεκάδα τόνισε: «Δεν θα σας πω ποιοι θα επιλεχθούν. Επιλέγω πάντα με βάση τι άνθρωπος είναι, τι ποδοσφαιριστής είναι».
Αναφορικά με το τι περιμένει από το ματς με τη Μίλαν ο Πορτογάλος είπε: «Είναι μια ομάδα κυρίαρχη. Θα είναι ένας αγώνας γρήγορος, θα παιχτεί επιθετικό ποδόσφαιρο. Βάζει εύκολα γκολ, αλλά δέχεται και εύκολα γκολ. Αλλά κι εμείς θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε πρόβλημα στον αντίπαλό μας.
Περιμένουμε ότι θα παίξουν επιθετικά, κάτι το οποίο θα επιδιώξουμε και εμείς. Θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Είδαμε τις δηλώσεις του προπονητή της Μίλαν και καταλάβαμε ότι έχει διαβάσει και εκείνος τον Ολυμπιακό. Περιμένω ένα ποιοτικό παιχνίδι».
Όσο για το rotation και το αν κάποιοι παίκτες έχουν λιγότερα παιχνίδια στα πόδια τους ο Μαρτίνς ανέφερε: «Είναι αλήθεια πως κάποιοι ποδοσφαιριστές έχουν λιγότερα παιχνίδια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι σε θέση να αγωνιστούν. Είναι ένα απαιτητικό παιχνίδι. Επιλέξαμε τους παίκτες που πιστεύουμε ότι είναι αυτήν την δεδομένη στιγμή σε καλύτερη κατάσταση για να αγωνιστούν».