Το δεύτερο “ροζ” φύλλο αγώνα της σεζόν πήρε το Μαρούσι, καθώς επικράτησε με 87-69 της ΑΕ Λάρισας στο κλειστό του Αγίου Θωμά, σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ. Από την άλλη, η Λάρισα υποχρεώθηκε στη δεύτερη ήττα της.

Καλύτεροι παίκτες της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν οι Κις, Στίβενσον και Καϊμακόγλου, ενώ για την ομάδα της Θεσσαλίας ο Φράνσις σημείωσε 22 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Μαρούσι ξέφυγε με 28-16, ενώ μέχρι το τέλος δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ εκτοξεύθηκε στο 46-33. Από εκεί και πέρα, η πλάστιγγα είχε γύρει υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο 30’ με το σκορ στο 72-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο εκτυλίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και το Μαρούσι έφτασε στην τελική επικράτηση με 87-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 46-33, 72-45, 87-69

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 20 (5), Χαραλαμπίδης 9 (1), Παπαντωνίου 1, Κουμπούρας 2, Χαφ 5 (1), Τουντζιαράκης 2, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 3 (1), Καλάθης 5 (1), Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 12 (2).

ΑΕΛ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Ματαλόν 4, Μέχια 10, Μπρόζος 2, Καραδολάμης 4, Αποστολίδης 4 (1), Μανωλόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 8 (1), Παπακώστας 4, Τσαϊρέλης 4, Καραβανάς, Λάππας 2, Φράνσις 22 (1).