Με μοιραίο παίκτη, τον Λιονέλ Μέσι, η Αργεντινή στραβοπάτησε στον εναρκτήριο αγώνα της στο Μουντιάλ της Ρωσίας απέναντι σε μία ομάδα που έπαιξε εκπληκτική άμυνα και πήρε με το… σπαθί της τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο μεγάλος αστέρας της Αργεντινής Λιονέλ Μέσι έχασε πέναλτι στο 63ο λεπτό (το απέκρουσε ο Χάλντορσον), με αποτέλεσμα να γίνει μοιραίος για την ομάδα του απέναντι στους ΙσλανδούςΗ «μπιανκοσελέστε» αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την μαχητική Ισλανδία στο «Spartak Stadium» της Μόσχας, ωστόσο θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο μεγάλος της αστέρας δεν έχανε πέναλτι στο 63ο λεπτό (το απέκρουσε ο Χάλντορσον).

H ομάδα του Σαμπαόλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Αγουέρο, ωστόσο η απάντηση των Ισλανδών, που συμμετέχουν για πρώτη φορά στη διοργάνωση ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισαν μόλις στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ του πρώην στράικερ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον.
Στο 63ο λεπτό η Αργεντινή είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1, καθώς κέρδισε πέναλτι. Εντούτοις ο Λιονέλ Μέσι που ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον Χάλντορσον να αποκρούει την μπάλα.

Τα γκολ του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μία καλή ευκαιρία στο ενεργητικό τους. Πρώτα η Αργεντινή… φλέρταρε με 1-0 με τον Ταγλιαφίκο στο 8΄ (από φάουλ του Μέσι η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του και κατέληξε άουτ) και στη συνέχεια (9΄) ενώ στη συνέχεια η Ισλανδία έφτασε κοντά στο γκολ με διπλή ευκαιρία του Φινμπόγκασον (σουτ άουτ) και του Μπιάρνασον (πλασέ από κοντά έξω).

Εν τέλει στο 19΄ η Αργεντινή άνοιξε το σκορ με τον Αγουέρο, όταν μέσα στην περιοχή με πλάτη στην εστία έκανε το αριστερό σουτ για να κάνει το 1-0.

Οι Ισλανδοί δεν άργησαν πάντως να φθάσουν στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα (23΄) με τον Φινμπόγκασον από κοντά, μετά από ασθενή απόκρουση του Καμπαγέρο σε σουτ του Μπιάρνασον. Στο 42΄ η Αργεντινή ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Σίγκουρντσον, ενώ στο 45΄ πλασέ του Σίγκουρντσον απέκρουσε ο Καμπαγέρο.

Στην επανάληψη η Αργεντινή έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 64΄ να προηγηθεί και πάλι, όταν πέναλτι που κέρδισε ο Αγουέρο από τον Μάγκνουσον, ο Μέσι δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάλντορσον, ο οποίος έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε την μπάλα.

Το χαμένο πέναλτι του Μέσι

Ο επιθετικός μονόλογος της Αργεντινής συνεχίστηκε και στο 81΄ σε εξαιρετικό σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 87΄ ο Χάλντορσον απέκρουσε  εντυπωσιακά σουτ του Παβόν, κερδίζοντας με το σπαθί του το βραβείο του MVP στο σημερινό ματς.

Αργεντινή (Χόρχε Σαμπαόλι): Καμπαγιέρο, Σάλβιο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπίγλια (54΄ Μπανέγα), Μέσα (84΄ Ιγκουαΐν.), Μέσι, Ντι Μαρία (75΄ Παβόν), Αγουέρο.

Ισλανδία (Χέϊμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μάγκνουσον, Γκούντμουντσον (64΄ Γκίσλασον), Μπιάρνασον, Γκ. Σίγκουρντσον, Γκούναρσον (76΄ Σκούλασον), Χάλφρεντσον, Φινμπόγκασον (89΄ Σίγκουρντσον).

Αργεντινή-Ισλανδία 1-1

Γκολ: 19′ Αγουέρο (Αργεντινή), 23′ Φινμπόγκασον (Ισλανδία)