Από τον τραυματισμό του Ρομελου Λουκάκου επισκιάστηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Σαουθάμπτον στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Βέλγος φορ των «κόκκινων διαβόλων» σηκώθηκε να πάρει την κεφαλιά, συγκρούστηκε με τον Χουντ και το χτύπημα στο πίσω μέρος του κεφαλιού τον κράτησε στο έδαφος.

Λίγα λεπτά αργότερα ο διεθνής στράικερ αποχώρησε ακινητοποιημένος σε φορείο – είχε τις αισθήσεις του και μιλούσε – ενώ του τοποθετήθηκε κολάρο κι αναπνευστήρας από το ιατρικό επιτελείο των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμα δεν έχει γίνει ακόμη γνωστή κάποια πρώτη διάγνωση για τον τραυματισμό του και το μέγεθος αυτού.

Στο αγωνιστικό μέρος, η αναμέτρηση στο Ολντ Τράφορντ έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Γιουνάιτεντ να παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.