Με πολύ μεγάλη νίκη, ύστερα από τεράστια ανατροπή, έφυγε η Μαρσέιγ από την «Allianz Riviera» απέναντι στη Νις. Η ομάδα της Μασσαλίας, με τον Κώστα Μήτρογλου στον πάγκο, βρέθηκε να χάνει 0-2 από τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό, αλλά «γύρισε» το παιχνίδι, σκοράροντας τέσσερα αναπάντητα γκολ.

Η Μαρσέιγ τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής τους Λουίς Γκουστάβο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 66ο λεπτό.

Η 8η αγωνιστική:
Μονακό-Μονπελιέ 1-1 (38΄ Φαλκάο – 90’+4΄ Καμαρά)
Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 6-2 (5΄, 40΄ πεν. Νεϊμάρ, 12΄ Καβάνι, 21΄ Μενιέ, 45΄ Ντράξλερ, 58΄ Μπαπέ – 31΄ Σανκαρέ, 90΄ πεν. Μάλκομ)
Γκινγκάμπ-Τουλούζ 1-1 (2΄ Τουράμ – 40΄ Σομαλιά)
Ντιζόν-Στρασμπούρ 1-1 (78΄ Τσανγκ-Χουν Βον – 90’+2΄ Τεριέ)
Ναντ-Μετζ 1-0 (3΄ Σάλα)
Ρεν-Καέν 0-1 (34΄ αυτ. Μπενσεμπαϊνί)
Αμιάν-Λιλ Διακόπηκε
Τρουά-Σεντ Ετιέν 2-1 (40΄ Πελέ, 57΄ Καουί – 53΄ Ερνάνι)
Ανζέ-Λιόν 3-3 (30΄ αυτ. Ράφαελ, 58΄ Τοκό Εκαμπί, 67΄ Τραορέ – 5΄ Ντίαθ, 38΄ Ντιακαμπί, 41΄ Ντεπάι)
Νις-Μαρσέιγ 2-4 (4΄ Μπαλοτέλι, 16΄ Σερί – 26΄, 44΄ Οκάμπος, 40΄ αυτ. Μελού, 48΄ Λουίς Γκουστάβο)