Τους αγώνες τους στην άλλη άκρη του Ατλαντικού συνέχισαν δύο Ελληνίδες αθλήτριες. Η Δήμητρα Γναφάκη ήταν πρώτη σε αγώνες που έγιναν στο Οχάιο, αφού διένυσε τα 400 μέτρα με εμπόδια σε 60.01. Η αθλήτρια από την Κρήτη, η οποία έχει ως στόχο τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων του Μπίντγκοζ έκανε τον τρίτο της αγώνα στη σεζόν.
Με τον ίδιο στόχο γυμνάζεται στο Τέξας η Κωνσταντίνα Ρωμαίου. Η αθλήτρια αγωνίστηκε το Μ. Σάββατο στο τριπλούν και είχε καλύτερο άλμα στα 12,92 μέτρα από την τρίτη της προσπάθεια, επίδοση που της έδωσε την πέμπτη θέση στον αγώνα.