Σημαντική νίκη απέναντι στη Χέρτα πανηγύρισε το Αμβούργο στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έπιασαν στην 15η θέση με 23 πόντους την Βόλφσμπουργκ και τρέχουν για να αποφύγουν την θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 77ο λεπτό μετά από ασίστ του Χουντ για τον Έκνταλ. Με τους νικητές αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά, η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή, 3/3
Άουγκσμπουργκ-Λειψία 2-2 (19′ Σταφυλίδης, 61′ Χιντερέγκερ-25′ Βέρνερ, 52′ Κόμπερ)

Σάββατο, 4/3

Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 6-2 (6′ Ντεμπελέ, 26′, 69′ Ομπαμεγιάνγκ, 77′ Πούλισιτς, 85′ πέν. Σίρλε, 92′ Γκερέιρο – 48′ Φόλαντ, 74′ Ουεντέλ)
Μάιντς-Βόλφσμπουργκ 1-1 (24′ Κόρδοβα – 20′ Γκόμεθ)
Κολωνία-Μπάγερν 0-3 (25′ Μαρτίνεθ, 48′ Μπερνάτ, 90′ Ριμπερί)
Βέρντερ-Ντάρμστατ 2-0 (75′ πέν., 90′ Κρούζε)
Χόφενχαϊμ-Ίνγκολστατ 5-2 (17′ Ρούντι, 62′, 79′ Σάλαϊ, 77′ Κράμαριτς, 88′ Χούμπνερ – 38′ Κοέν, 60′ αυτ. Σέλε)
Γκλάντμπαχ-Σάλκε 4-2 (28′, 64′ Tζόνσον, 67′ Βεντ, 76′ Ράφαελ – 38′ πεν. Μπενταλέμπ, 83′ Γκορέτσκα)