Εντυπωσιακή ανατροπή πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης το Σάββατο μέσα στο «Καμπ Νου» θριαμβεύοντας στο clasico του ισπανικού ποδοσφαίρου με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Ζιντάν επιβλήθηκε με 2-1 των Καταλανών κι έτσι το συγκρότημα του Ενρίκε είδε την Ατλέτικο να μειώνει τη διαφορά τους στους έξι βαθμούς.

Ανατριχίλα προκαλεσε η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της Μπάρτσα για τον «ιπτάμενο Ολλανδό», Γιόχαν Κρόιφ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 69 ετών χάνοντας τη μάχη με τον καρκίνο.

Οι «μπλαουγκράνα» στο ξεκίνημα του αγώνα έπαιζαν μονότερμα τους Μαδριλένους, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 10′, όταν ο Σουάρες δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Εν συνεχεία η «βασίλισσα» κατάφερε να ισορροπήσει κάπως το ματς χωρίς πάντως να απειλήσει την εστία του Μπράβο

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να νικήσουν τον εξαιρετικό απόψε Κέιλορ Νάβας (είχε πραγματοποιήσει μέχρι τότε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις) με κεφαλιά του Πικέ στο 56′.

Πάντως άμεση ήταν η απάντηση της Ρεάλ, η οποία έφερε το σκορ στα ίσα  στο 63′ με ωραίο γυριστό σουτ του Μπενζεμά, στην πρώτη καλή της στιγμή στο β’ ημίχρονο, κάνοντας μάλιστα την ολική ανατροπή με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 86΄.

Νωρίτερα ο Πορτογάλος είχε ρίξει προειδοποιητική βόλη, έχοντας δοκάρι στο 82′, ένα λεπτό πριν αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ράμος.

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

Γκολ: 56′ Πικέ (Μπαρτσελόνα), 63΄Μπενζεμά (Ρεάλ), 86′ Ροναλντο (Ρεάλ)

Κίτρινες: Ράμος (Ρεάλ), Καρβαχάλ (Ρεάλ), Σουάρες (Μπαρτσελόνα), Μασεράνο (Μπαρτσελόνα), Ράκιτιτς (Μπαρτσελόνα)

Κόκκινες: 83′ Ράμος (Ρεάλ)

Δοκάρια: 82′ Ρονάλντο (Ρεάλ)

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (74′ Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ (90+1′ Λούκας), Κριστιάνο, Μπενζεμά (78’ Χεσέ)