Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, για την τελευταία (15η) αγωνιστική του πρώτου γύρου της Super League.

Ο Γάλλος επιθετικός, ο οποίος διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, άνοιξε το σκορ στο 50’, έκανε το 2-0 στο 75’ με πέναλτι, ενώ τα άλλα δύο τέρματα του «τριφυλλιού» πέτυχαν οι Βύντρα και Χριστοδουλόπουλος στο 80΄και 89΄ αντίστοιχα.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, με το σημερινό τρίποντο, «αναρριχήθηκε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει τον αυριανό  αγώνα του Ολυμπιακού με τον Άρη, για να δει αν θα κάνει Χριστούγεννα ως πρωταθλήτρια χειμώνα.

Από εκεί και πέρα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βλάνταν Ίβιτς, ο οποίος «σέρβιρε» και τα δύο γκολ και σκόρερ τους Αραμπατζή (52’) και Βιερίνια (65’), ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 το Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο», πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Λεβαδειακός, καθώς επιβλήθηκε άνετα με 3-0 της Λάρισας στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.

Η ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ «καθάρισε» το παιχνίδι μέσα σε ένα δεκάλεπτο: Στο 15’ ο Ταραλίδης άνοιξε το σκορ, ενώ στο 22’ ο Μπάρκογλου και στο 25’ ο Ναπολεόνι ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Από τα αυριανά παιχνίδια ξεχωρίζει αυτό στη Θεσσαλονίκη, ανάμεσα στον Άρη και στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» με νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανακηρύσσονται πρωταθλητές χειμώνα και κλείνουν το πρώτο μισό του πρωταθλήματος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δύσκολη αποστολή έχει η ΑΕΚ, που δοκιμάζεται στην Τρίπολη κόντρα στον δυνατό Αστέρα, ενώ στο υπόλοιπο πρόγραμμα, η Ξάνθη υποδέχεται στα «Πηγάδια» τον Ηρακλή, ο Πανιώνιος αντιμετωπίζει την Καβάλα και ο Πανθρακικός παίζει απέναντι στον Ατρόμητο.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου
16:45 Λεβαδειακός-Λάρισα 3-0 (Ταραλίδης, 22’ Μπάρκογλου, 25’ Ναπολεόνι)
16:45 Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-2 (52′ Αραμπατζής,65′ Βιερίνια)
19:00 Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα (50′ , 75′ πεν. Σισέ, 80′ Βύντρα, 89′ Χριστοδουλόπουλος)