Η Κύπρος επικράτησε 2-1 μέσα στο Ισραήλ και την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών θα τα δώσει όλα για τα μπαράζ. Από τον όμιλο προκρίθηκαν απευθείας Ουαλία και Βέλγιο.

Την τελευταία αγωνιστική η Κύπρος υποδέχεται τη Βοσνία και θέλει νίκη και παράλληλα το Ισραήλ να χάσει βαθμό ή βαθμούς από το Βέλγιο εκτός έδρας.

Στο 58ο λεπτό ο Ντόσα Ζούνιορ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Κύπριους, όμως ένας κεραυνός του Μπιτόν στο 76′ έφερε το ματς στα ίσια.

Μετά από εξαιρετική πάσα του Χαραλαμπίδη, ο Δημητρίου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου (σε 9 αγωνιστικές)

Πέμπτη

Γεωργία – Γιβραλτάρ 4-0 (30′ και 45′ Βατσάτζε, 35′ πέν. Οκριασβίλι, 87′ Καζαϊσβίλι)

Ιρλανδία – Γερμανία 1-0 (70′ Λονγκ)

Σκωτία – Πολωνία 2-2 (45′ Ρίτσι, 62′ Στίβεν Φλέτσερ / 3′ και 94′ Λεβαντόβσκι)

Ουγγαρία – Νήσοι Φερόε 2-1 (63′ και 71′ Μπόντε / 11′ Γιάκομπσεν)

Β. Ιρλανδία – Ελλάδα 3-1 (35′ και 58′ Στίβεν Ντέιβις, 49′ Μαγκένις / 86′ Αραβίδης)

Ρουμανία – Φινλανδία 1-1 (91′ Χόμπαν / 66′ Ποχγιάνπαλο)

Αλβανία – Σερβία 0-2 (91′ Κολάροβ, 94′ Λιάιτς)

Πορτογαλία – Δανία 1-0 (66′ Ζοάο Μοουτίνιο)

Παρασκευή

Σκόπια – Ουκρανία 0-2 (59′ πέν. Σελεζνιόβ, 87′ Κράβετς)

Σλοβακία – Λευκορωσία 0-1 (34′ Ντράχουν)

Ισπανία – Λουξεμβούργο 4-0 (42′ και 85′ Καθόρλα, 62′ και 80′ Πάκο Αλκάθερ)

Αγγλία – Εσθονία 2-0 (45′ Γουόλκοτ, 85′ Στέρλινγκ)

Σλοβενία – Λιθουανία 1-1 (45’+1 πέν. Μπίρσα / 79′ πέν. Νοβικόβας)

Ελβετία – Σαν Μαρίνο 7-0 (17′ Λανγκ, 35′ πέν. Γκιοκχάν Ινλέρ, 65′ Μεχμέντι, 72′ πέν. Τζουρού, 75′ Κασάμι, 80′ πέν. Εμπολό, 89′ Ντερντιγιόκ)

Λίχτενσταϊν – Σουηδία 0-2 (18′ Μπεργκ, 55′ Ιμπραχίμοβιτς)

Μολδαβία – Ρωσία 1-2 (85′ Τσεποτάρου / 58′ Ιγκνασέβιτς, 78′ Τζιούμπα)

Μαυροβούνιο – Αυστρία 2-3 (32′ Βούτσινιτς, 64′ Μπετσίρα / 55′ Γιάνκο, 81′ Αρναούτοβιτς, 92′ Ζάμπιτσερ)

Σάββατο

Ισλανδία – Λετονία 2-2 (5′ Σίγκτορσον, 27′ Σίγκουρτσον / 49′ Κάουνα, 68′ Σαμπάλα)

Καζακστάν – Ολλανδία 1-2 (96′ Κουάτ / 33′ Βαϊνάλντουμ, 50′ Σνάιντερ)

Αζερμπαϊτζάν – Ιταλία 1-3 (31′ Ναζάροβ / 11′ Έντερ, 43′ Ελ Σαραουί, 65′ Νταρμιάν)

Νορβηγία – Μάλτα 2-0 (19′ Τετέι, 52′ Σόντερλουντ)

Τσεχία – Τουρκία 0-2 (62′ πεν. Ινάν, 80′ Τσαλχάνογλου)

Ανδόρα – Βέλγιο 1-4 (51′ πεν. Λίμα / 19′ Ναϊνγκολάν, 42′ Ντε Μπράινε, 56′ πεν. Αζάρ, 64′ Ντεπουάτρ)

Βοσνία – Ουαλία 2-0 (71′ Τζούριτς, 90′ Ιμπίσεβιτς)

Ισραήλ – Κύπρος 1-2 (76′ Μπιτόν / 58′ Ντόσα Τζούνιορ, 80′ Δημητρίου)

Κροατία – Βουλγαρία 3-0 (2′ Πέρισιτς, 42′ Ράκιτιτς, 81′ Κάλινιτς)