Ο ΠΑΟΚ «φλέρταρε» με την ήττα στον πρώτο του αγώνα με τον ΑΓΟΡ για την προημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ των Ανδρών, ωστόσο, πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, κατέκτησε, έστω και δύσκολα, το ροζ φύλλο, με 66-59 σκορ.

Στην αναμέτρηση στο κλειστό της Πυλαίας ο «δικέφαλος» του Βορρά βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, εντούτοις με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το ματς και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Καθοριστική συμβολή στην ανατροπή είχε ο Τζέι Αρ Μπρέμερ ο οποίος σκόραρε 13 πόντους στην τελευταία περίοδο. Από τους Ρεθυμνιώτες, που θα φιλοξενήσουν τον ΠΑΟΚ το Σάββατο στην έδρα τους, στο δεύτερο ματς της σειράς, ξεχώρισαν οι Σάφτενααρ (20π.) και Κάουνσιλ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-29, 39-46, 66-59

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 13 (1), Λάνγκφορντ 12, Κάρτερ 7 (1), Τσόχλας, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 2, Όντουμ 10 (2), Βον 5, Χαριτόπουλος 7, Σαλούστρος

ΑΓΟΡ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας, Σάφτενααρ 20 (2), Κάουνσιλ 18 (2), Άλεν 5 (1), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 6 (1), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς, Χόλις 2