Την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλήματος των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής στο ποδόσφαιρο, θα έχουν οι Λος Άντζελες Γκάλαξι. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπέκαμ επικράτησε στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας των Χιούστον Ντίναμο, με 2-0, στην παράταση, κερδίζοντας την πρόκριση για τον τελικό του πρωταθλήματος MLS.

Ο αντίπαλος των Γκάλαξι θα προκύψει την επόμενη Κυριακή στο Σιάτλ, όταν οι Σικάγο Φάιαρ θα αντιμετωπίσουν τους Ρεάλ Σολτ Λέικ Σίτι.

Η ομάδα του Λος Άντζελες άνοιξε το σκορ στο 103’ με τον Μπερχάλτερ, ενώ έξι λεπτά μετά ο Λάντον Ντόνοβαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πέτυχε το 2-0.

Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση διεκόπη δύο φορές, λόγω πτώσης της τάσης στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου. Τα φώτα έσβησαν για πρώτη φορά στο 18’, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να διακοπεί για περίπου 20 λεπτά, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 51’.