Το πρώτο clasico της σεζόν ανέδειξε νικήτρια την Ρεάλ Μαδρίτης. Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» οι «μερένχες» του Κάρλο Αντσελότι επικράτησαν 3-1 της Μπαρτσελόνα σε ένα παιχνίδι υψηλής ποδοσφαιρικής ποιότητας.
Μόλις στο 4’ ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Λουίς Σουάρες στην ενδεκάδα της. Η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε σε 1-1 στο 35’ με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο, μετά από χέρι του Πικέ μέσα στην περιοχή.
Η ανατροπή ήρθε στο 51’ με καρφωτή κεφαλιά του Πέπε, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Καρίμ Μπενζεμά. Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ μείωσε τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα στον ένα βαθμό.
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-1 (OTE Sport 2)
Γκολ: 4′ Νεϊμάρ (Μπαρτσελόνα), 35′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο (Ρεάλ), 51′ Πέπε (Ρεάλ), 61′ Μπενζεμά (Ρεάλ)
0-1 4′ Νεϊμάρ
1-1 35′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο
2-1 51′ Πέπε
3-1 61′ Μπενζεμά
Κίτρινες κάρτες: Καρβαχάλ, Κριστιάνο Ρονάλντο – Μέσι, Νεϊμάρ, Πικέ, Ινιέστα
Κόκκινες κάρτες: –
Ρεάλ: Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες, Μπενζεμά (87′ Κεντίρα), Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Μόντριτς (89′ Αρμπελόα), Ίσκο (83′ Ιγιαραμέντι).
Στον πάγκο: Νάβας, Βαράν, Τσιτσαρίτο, Νάτσο
Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Ματιέ, Τσάβι (60′ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Ινιέστα (72′ Σέρχι Ρομπέρτο), Σουάρες (69′ Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ.
Στον πάγκο: Τερ Στέγκεν, Μπαρτρά, Άλμπα, Μουνίρ
Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης