«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague. To συγκρότημα του Ιβάνοβιτς επιβλήθηκε την Παρασκευή με 84-77 της Τούροβ στο ΟΑΚΑ, κι έτσι ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση.

Οι Σλότερ και Παππάς, ήταν οι πρώτοι σκόρερ του «τριφυλλιού» με 16 πόντους, ενώ οι Γιάνκοβιτς και Μπλουμς πρόσθεσαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αγωνίστηκε για μόλις 15 λεπτά, καθώς φορτώθηκε με τρία φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ντεμπούτο με τους «πράσινους» πραγματοποίησε ο Τζούλιαν Ράιτ, που ήταν κεφάτος, έχοντας σε 5 λεπτά 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της στο πρώτο μέρος κι έτσι πάνω που προσπαθούσε να «οικοδομήσει» μία διαφορά ασφαλείας (14-8 στο 8΄, 24-16 στο 12΄), η Τούροβ κατάφερνε να επιστρέφει γρήγορα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +4 (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας έσπασαν… το καλάθι στα σουτ εντός πεδιάς και έπαιρναν πόντους μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, μέχρι το λέι απ του Γιάνκοβιτς στο 18΄ (38-34).

Στη συνέχεια πάντως η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές και παίζοντας καλή άμυνα έφτασε με τη λήξη του ημιχρόνου στο +7 (42-35), με τον Τζούλιαν Ράιτ στο ντεμπούτο του με την «πράσινη» φανέλα, να έχει σε 5 λεπτά 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Σλότερ πήρε το… όπλο του και με 12 πόντους στο εν λόγω διάστημα, βοήθησε τους «πράσινους» να τρέξουν επιμέρους σκορ 12-5 και να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +14 (54-40).

Πάντως οι Πολωνοί βρήκαν τον τρόπο, με… μπροστάρη τον πρώην «ερυθρόλευκο», Μάρντι Κόλινς (10π. στο γ’ δεκ.) να ρίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους (63-56 στο 29΄), πριν ακουστεί η κόρνα για τη λήξη του δεκαλέπτου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 68-59.

Δύο «κολλητά» τρίποντα του Τέιλορ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έδωσαν ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 10-5 μείωσαν στο 35΄ και πάλι στους -2 (73-71).

Ωστόσο, ο Παππάς φρόντισε να ξεμπλοκάρει την ομάδα του από τα 6.75 (76-71), ενώ με την είσοδο του Διαμαντίδη η αμυντική γραμμή των «πρασίνων» έδεσε, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνεργάστηκε άψογα με τον Γκιστ στην επίθεση και η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατέκτησε το ροζ φύλλο με 84-77 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-35, 68-59, 84-77

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 3 (1), Παππάς 16 (2), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 7, Μπατίστα 10, Μπλουμς 11 (2), Ράιτ 4.

Τούροβ (Μίοντραγκ Ραϊκοβιτς): Κόλινς 23 (2), Κούλιγκ 17 (1), Τσιλίνσκι 10 (2), Γιάραμαζ 3, Βισνιέφσκι, Μοντοβένου 5, Νίκολις, Τέιλορ 9 (2), Ζιγκεράνοβιτς 10.