Αναχωρεί η αποστολή της ελληνικής ομάδας αστέγων για το Σαντιάγκο της Χιλής, προκειμένου να συμμετάσχει στο 12ο Παγκόσμιο Κύπελλο Αστέγων. Συνολικά, 64 εθνικές ομάδες -γυναικείες και ανδρικές- από 49 χώρες θα δώσουν το παρών σε αυτό το σπουδαίο αθλητικό μα πρωτίστως κοινωνικό γεγονός, στόχος του οποίου είναι η ενεργοποίηση, μέσα από τον αθλητισμό, συνανθρώπων μας που βιώνουν τη φτώχεια και τον κοινωνικό αποκλεισμό.
Ο Ραφαήλ και ο Στέργιος από τον Βόλο, ο Αλέξανδρος και ο Σπύρος. Ο Σέργιος και ο Θεοτόκης, ο άλλος Αλέξανδρος, ο Νίκος από τη Θεσσαλονίκη. Οι τέσσσερις τελευταίοι είναι και στο δίκτυο πωλητών του περιοδικού δρόμου «σχεδία». Είναι οι οκτώ συνάνθρωποί μας που συνθέτουν την ξεχωριστή εκείνη παρέα, την ελληνική ποδοσφαιρική ομάδα Άστεγων, που στο τέλος της εβδομάδας αναχωρεί για ένα ταξίδι ζωής, στην άλλη άκρη του πλανήτη.
Το αγωνιστικό πρόγραμμα ξεκινάει αυτή την Κυριακή 19 Οκτωβρίου και ολοκληρώνεται την μεθεπόμενη Κυριακή 26 Οκτωβρίου. Το Σάββατο θα γίνει η κλήρωση των ομίλων, οπότε και θα μάθουμε και αντιπάλους της ομάδας μας στην πρώτη φάση των αγώνων. Της έναρξης των αγώνων θα προηγηθεί μια μεγάλη παρέλαση όλων των αποστολών στο κέντρο της πρωτεύουσας της Χιλής. Αυτή η τεράστια βόλτα όλων των παιδιών από όλο τον πλανήτη ενωμένων, να φωνάζουν και να τραγουδούν την παρουσία τους όχι στη Χιλή, αλλά στη ζωή την ίδια είναι από τις πιο συγκινητικές στιγμές του τουρνουά.
Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά μέσω του διαδικτύου (από τον επίσημο ιστότοπο της διοργάνωσης, www.homelessworldcup.org).
![](https://www.zougla.gr/Uploads/old_root/vmarios/greece-boznan-homeless.jpg)
Αρωγός και συμπαίκτης σε αυτή την προσπάθεια από το ξεκίνημα -το 2007 που συμμετείχε για πρώτη φορά η Εθνική Αστέγων σε αυτό το θεσμό- η Interamerican, που παρέχει πλήρη ασφαλιστική κάλυψη σε όλη την αποστολή. Η ΟΠΑΠ είναι αυτή που «ντύνει» φέτος όλη την ομάδα. Ο Οργανισμός φρόντισε για τις επίσημες εμφανίσεις και το λοιπό αθλητικό υλικό όλης της αποστολής.
Εθνική Αστέγων γεια σου!
Για περισσότερες πληροφορίες:
Περιοδικό Δρόμου «Σχεδία» / καμπάνια «Γκολ στη Φτώχεια»
Φράγκων 24, 546 25 Θεσσαλονίκη
Φαβιέρου 24-26, 104 38 Αθήνα
Τ: 2313 013605, 213 0231220
www.shedia.gr
info@shedia.gr
f: shedia.streetaper
tw: _shedia