Την ήττα γνώρισε ο Φερνάντο Σάντος στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Πορτογαλίας, σε φιλική αναμέτρηση εναντίον της Γαλλίας.

Οι «τρικολόρ» νίκησαν με σκορ 2-1 τους Ίβηρες χάρη στα τέρματα των Μπενζεμά και Πογκμπά, ενώ για την Πορτογαλία μείωσε ο Κουαρέσμα.

Οι Γάλλοι μπήκαν στο παιχνίδι με γκολ… από τα αποδυτήρια, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, ωστόσο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο 69ο λεπτό του αγώνα η Γαλλία διπλασίασε τα τέρματά της, έπειτα από ασίστ του Μπενζεμά στον Πογκμπά, ενώ ένα πέναλτι που είδε (μόνο) ο διαιτητής της αναμέτρησης πάνω στον Ζοάο Μάριο, μετέτρεψε σε γκολ ο Κουαρέσμα, γράφοντας το τελικό 2-1.

Γαλλία: Μανταντά, Σανιά, Εβρά, Μανγκαλά, Βαράν, Ματουιντί, Βαλμπουενά (58’ Παγέτ), Καμπάιγ (71’ Σισοκό), Πογκμπά, Μπενζεμά (90’ Ζινιάκ), Γκριζμάν (84’ Σναϊντερλίν)

Πορτογαλία: Ρουί Πατρίτσιο, Πέπε, Μπρούνο Άλβες (46’ Καρβάλιο), Ελισέου, Τσέντριτς, Τιάγκο (68’ Έντερ), Νάνι (68’ Κουαρέσμα), Ντάνι (84’ Βιεϊρίνια), Μουτίνιο, Γκόμες (46’ Γουίλιαμ), Ρονάλντο (76’ Ζοάο Μάριο)