Η ΑΕΚ επικράτησε με σκορ 84-79 του Κολοσσού Ρόδου σε παιχνίδι για το Κύπελλο Ελλάδας, στο κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας και προκρίθηκε στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ Φάσης της διοργάνωσης. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει στην έδρα της το νικητή της αναμέτρησης ΑΓΟ Ρεθύμνου-Πανελευσινιακός.

Στην αναμέτρηση κορυφαίος ήταν ο Πολυτάρχου με 16 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σάκοτα με 20. Ακολούθησαν οι Σαρικόπουλος με 14 και Ράιτ με 10. Για την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισε ο Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους.

Η ΑΕΚ ξέφυγε στην αρχή στο σκορ και με τρίποντα από τους Ράιτ και Κάιλς προηγήθηκε 21-13, ενώ από την πλευρά του ο Κολοσσός ισοφάρισε στο 10’ (21-21), με ηγέτη τον Τζέιμς. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έτρεξε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 15 πόντους (48-33), για να κλείσει το σκορ στο ημίχρονο στο 50-38. Κάτω από τα δύο καλάθια κυριάρχησαν οι Τσιάκος και Σαρικόπουλος, ενώ επιθετικά η Ένωση βρήκε λύσεις από τους Σάκοτα και Πολυτάρχου.

Οι «θαλασσί» με το αντιαθλητικό φάουλ του Κασελάκη μείωσαν σε 53-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως με πόντους από τους Σάκοτα και Ράιτ το σκορ έφτασε στο 62-47. Η διαφορά πήρε την μέγιστη τιμή της στο 67-51 (+16)!

Στον επίλογο ο Κολοσσός προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και μείωσε στους 5 (76-71) τρία λεπτά πριν το φινάλε, ενώ με τρίποντο του Τζέιμς οι Ροδίτες έφτασαν στο -3 (80-77). Το ματς έλαβε τέλος με ένα καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου και εύστοχες βολές του Σάκοτα.

Να σημειωθεί ότι ο Βέρνον Γκούντριτζ δεν έπαιξε για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός σέντερ έχει συμφωνήσει με την Ένωση, αλλά δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα!