Η ιστορία του 1940-41 μέσα από σπάνιες φωτογραφίες. Σ’ ένα πολύ καλαίσθητο Λεύκωμα (καλλιτεχνική βιβλιοδεσία πανόδετη με κουβερτούρα) με τον τίτλο “Το Αλβανικό Έπος 1940-41”, που κυκλοφόρησαν οι εκδόσεις “Ιωλκός” περνά κινηματογραφικά το νεότερο θαύμα των Ελλήνων.
Οι πολύτιμες φωτογραφίες προέρχονται από το αρχείο του αείμνηστου συγγραφέα Κούλη Ζαμπαθά. Ο Γιάννης Κορίδης τις ταξινόμησε και τις διάνθισε με κείμενα δικά του και με άλλες μαρτυρίες των πρωταγωνιστών του ιστορικού «ΟΧΙ», πολιτικών, στρατιωτικών, συγγραφέων και δημοσιογράφων.
Στα Προλεγόμενα του σπάνιου Λευκώματος ο Γ. Κορίδης κάνει μια ενδιαφέρουσα, κατατοπιστική αναφορά στα προ και μετά του πολέμου γεγονότα. Πρόκειται για βιβλίο συλλεκτικό, σπάνιας ιστορικής αξίας.
_____________________________________________________
Γιάννης Κορίδης (επιμέλεια): «Το αλβανικό έπος 1940-1941» – Κούλης Ζαμπαθάς (φωτογραφικό αρχείο)
ISBN: 960-426-324-2 – σελ. 208 – τιμή 63,00 ευρώ