Ο Ουόλτερ Φιγκέιρα, που προέρχεται από τις ακαδημίες της Τσέλσι υπέγραψες υμβόλαιο συνεργασίας με τον Πλατανιά για τα επόμενα τρία χρόνια. Ο 19χρονος ακραίος επιθετικός στοχεύει να χτίσει την καριέρα του και να δείξει ότι ξεπέρασε τους τραυματισμούς, που δεν του επέτρεψαν να έχει καλύτερη εξέλιξη.
Η ανακοίνωση:
«Η Π.Α.Ε. Πλατανιάς Χανίων ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της, για τρία χρόνια, με τον ποδοσφαιριστή Γουόλτερ Φιγκέιρα (Walter Figueira).
Ο 19χρονος Βρετανός (γεννηθείς στις 17/3/1995) πρόερχεται από τις Ακαδημίες της Τσέλσι και αγωνίζεται τόσο ως μεσοεπιθετικός όσο και ως ακραίος επιθετικός (εξτρέμ)».