Η Οσασούνα και η Βαγιαδολίδ είναι οι δύο ομάδες που θα ακολουθήσουν την Μπέτις στην δεύτερη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος, μετά και τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.

Η πρώτη επικράτησε της Μπέτις με 2-1, ωστόσο η ομάδα του Αλκαράθ κέρδισε εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ με 1-0 και έστειλε και τις δύο ομάδες στη δεύτερη κατηγορία.

Στα άλλα ματς, η Χετάφε επικράτησε εκτός έδρας της Ράγιο Βαγεκάνο με 2-1, ενώ Αλμερία και Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο μεταξύ τρία από τα τέσσερα παιχνίδια άρχισαν με μισή ώρα καθυστέρηση το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στην αναμέτρηση της Οσασούνα με τη Μπέτις κατέρευσε μέρος της κερκίδας.

Το συμβάν συνέβη όταν η γηπεδούχος Οσασούνα προηγήθηκε στο 12΄ και οπαδοί ξεχύθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο αγώνας διεκόπη για περίπου 30 λεπτά και τα τοπικά ΜΜΕ αναφέρουν πως υπήρξαν τραυματισμοί, αλλά κανείς δεν ήταν σοβαρός.

Έτσι προκειμένου και τα τέσσερα παιχνίδια να διεξαχθούν την ίδια ώρα, οι έξι υπόλοιπες ομάδες αναγκάστηκαν να περιμένουν να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο του Οσασούνα-Μπέτις για να ξεκινήσουν και οι ίδιοι.