Η Έβερτον λίγες ημέρες μετά το «διπλό» στο «Ολντ Τράφορντ» (σ.σ.: νίκησε 1-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) έκανε την Κυριακή… ζημιά και στην Άρσεναλ.

Οι «εφοπλιστές», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, απέσπασαν ισοπαλία με 1-1 σκορ από τους «κανονιέρηδες» που πλέον απέχουν πέντε βαθμούς από τις Λίβερπουλ και Τσέλσι.

Η ομάδα του Βενγκέρ άνοιξε το σκορ στο 80′ με κοντινό σουτ του Μεσούτ Εζίλ, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ζεράρ Ντεουλοφέου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολιβιέ Ζιρού είχε δοκάρι για τους Λονδρέζους.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Τζένκινσον, Κοσιελνί, Μέρτεζακερ, Γκιμπς, Αρτέτα, Ράμσεϊ (68′ Ροζϊτσκι), Γουίλσιρ (68′ Φλαμινί), Καθόρλα (68′ Γουόλκοτ), Μεσούτ Εζίλ, Ζιρού.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Οβιέδο, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ (92′ Νέισμιθ), Μιραλάς (79′ Ντεουλοφέου), Πίνααρ (70′ Λίον Όσμαν), Λουκακού.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 0-1 (61′ Καμπάγ)
Κρίσταλ Πάλας – Κάρντιφ 2-0 (6′ Κάμερον Τζερόμ, 57′ Σαμάκ)
Στόουκ – Τσέλσι 3-2 (42′ Κράουτς, 50′ Άιρλαντ, 90′ Ασαϊντί / 9′ και 53′ Σέρλε)
Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (42′ Οσβάλντο / 10′ Αγκουέρο)
Γουέστ Μπρομ – Νόριτς 0-2 (13′ Χούπερ, 89′ Φερ)
Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 4-1 (42′ αυτ. Ντεμέλ, 47′ Σακό, 81′ Λουίς Σουάρες, 84′ αυτ. Ο’Μπράιεν / 66′ αυτ. Σκρτελ)
Σάντερλαντ – Τότεναμ 1-2 (37′ Άνταμ Τζόνσον / 43′ Παουλίνιο, 50′ αυτ. Ο’Σέι)