Ακάθεκτη συνεχίζει στην Ευρωλίγκα η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες επικράτησαν την Πέμπτη με 88-83 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στους ομίλους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε τα… εύκολα δύσκολα απέναντι στους μαχητικούς Βαυαρούς, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κατέκτησε το ροζ φύλλο, που τον διατήρησε στην κορυφή του 3ου ομίλου.

Kορυφαίοι των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν οι Ντάνστον και Λοτζέσκι με  19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός με… μπροστάρη τον Ντάνστον στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου πήρε αρκετά γρήγορα προβάδισμα έξι πόντων (13-7) με δικό το «γκολ-φάουλ», ωστόσο η ομάδα του Μονάχου κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, μειώνοντας στον πόντο (18-17).

Πάντως ο Σπανούλης με οκτώ προσωπικούς πόντους βοήθησε στο σκοράρισμα την ομάδα του Μπαρτζώκα, η όποια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, ούσα στο +5 (25-20).

Με την περιφερειακή γραμμή της να δουλεύει… ρολόι, η ομάδα του Πειραιά «εκτόξευσε» τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (32-22), ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι»… βραχυκύκλωσαν, με τον ανέτοιμο Μπέγκιτς να βρίσκεται στο παρκέ και τον Λο να είναι σε… ρηχά νερά, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (42-38).

Εντούτοις ο Μάντζαρης ήταν «ζεστός» και με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες έδωσε επιθετική πνοή στον Ολυμπιακό, που πήγε με +8 (47-39) στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε σε απόσταση τριών πόντων (47-44), ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και «τρέχοντας» τρεις φορές στον αιφνιδιασμό με τους Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σλούκα έφτασε και πάλι στο +10 (58-48).

Μάλιστα η ομάδα του Μπαρτζώκα, έχοντας… θωρακίσει την άμυνα της, διεύρυνε τη διαφορά, φτάνοντας στο 66-51, όμως στη συνέχεια οι υπέστη μπλακ-άουτ, με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Πέσιτς να ισοφαρίσει σε 66-66, με ένα σερί 15-0.

Έτσι, όλα έδειχναν, ότι το ματς θα κατέληγε σε θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα του οποίου μάλιστα η Μπάγερν προηγήθηκε με 68-66, φτάνοντας μάλιστα και στο +5 (71-76) έξι λεπτά πριν το τέλος.
Ο Ντάνστον έδωσε λύσεις στην επίθεση και την άμυνα, ο Πρίντεζης με τέσσερις σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +1 (77-76) και ο Λοτζέσκι με γκολ-φάουλ και ο Μάντζαρης με μία τρίποντη «βόμβα» βοήθησαν τους Πειραιώτες να τρέξουν ένα σερί 12-0 (83-76).

Ωστόσο οι Βαυαροί δεν κατέθεσαν τα… όπλα και με γκολ-φάουλ του Ντιλέινι έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (83-82, 26,9’’ πριν το τέλος).

Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε μία μόνο βολή (84-84), ο Σάφαρτσικ τον μιμήθηκε στα 14’’ πριν το τέλος (84-83), ωστόσο ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας και με 2/2 «έγραψε» στα το 86-83, 9,8’’ πριν τη λήξη.

Ο Ντιλέινι επιχείρησε τρίποντο που ήταν άστοχο και ο Πρίντεζης «σφράγισε» τη νίκη από τη γραμμή, διαμορφώνοντας το τελικό 88-83 για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 19 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13 (12 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 17.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 2, Χάμαν, Σάφαρτσικ 7 (2), Στάιγκερ, Μπέντσινγκ 9, Τζέντοβιτς 13, Τσίπσερ, Ντιλέινι 20 (1), Ιντμπίχι 10, Σάβοβιτς 7 (9 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (1), Μπράιαντ 4.