Ο ΑΟ Χανιά διεκδίκησε επί ίσοις όροις την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας την Πέμπτη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο το πολυπόθητο εισιτήριο κατέληξε στα χέρια των Αρκάδων, καθώς ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις με γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.
Η ομάδα του Βεργέτη συνάντησε αρκετές δυσκολίες στα Περιβόλια, ωστόσο τη.. ξελάσπωσε και πάλι ο Αργεντινός στράικερ, ο οποίος «χτύπησε» στο 79ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στους φιλοξενούμενους, στον επαναληπτικό του 0-0 στην Τρίπολη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 15′ σε κεφαλιά του Παπατζίκου, ενώ έμειναν με 10 παίκτες στο 69ο λεπτό, μετά την αποβολή του Πάγκαλου.
Πάντως ο ΑΟ Χανίων είχε δίκαια παράπονα από τη διαιτησία, καθώς του ακυρώθηκε κανονικό γκολ: στο 53ο λεπτό ο τερματοφύλακας των Αρκάδων συγκρούστηκε με τον αμυντικό του, ωστόσο ο Ζαχαριάδης «ανακάλυψε» επιθετικό φάουλ (σ.σ.: ο παίκτης των Χανίων δεν έχει συμμετοχή στη φάση) κι έτσι το τέρμα του Παγώνη δεν κατακυρώθηκε.
ΑΟ Χανιά (Μ. Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Πότσι, Ζντράβκοβιτς (85′ Γωνιωτάκης), Παπατζίκος, Βασιλόγιαννης (68′ Μπουντόπουλος), Χατζηησαΐας, Πάγκαλος, Μανωλάς, Κωνσταντίνοφ (75′ Τσατσαρής), Τσάτσος, Παγώνης.
Αστέρας Τρίπολης (Σ. Βεργέτης): Μπαντής, Πιπίνης, Κουρμπελής (71′ Κουρμπέλης), Λούη, Κοντοές, Σέτι, Μουνάφο, Κάφα (59′ Μπακασέτας), Ντε Μπλάσις, Ντελγάδο (83′ Ουσέρο), Ουρτάδο.
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης