H AEK, μολονότι βρέθηκε μία… ανάσα από τον Jonas στις «καθυστερήσεις» της μετεγγραφικής περιόδου του καλοκαιριού, δεν κατάφερε τελικά να κάνει δικό της τον παίκτη.

Κι αυτό, γιατί οι διοικούντες της Gremio χάλασαν τα… σχέδια της ελληνικής ομάδας, κρίνοντας ότι το κενό του παίκτη στην ομάδα τους θα ήταν δυσαναπλήρωτο.

Ο 25χρονος Βραζιλιάνος «μπομπέρ», παρά το γεγονός ότι είδε την ομάδα του να του θέτει «βέτο» στη μετεγγραφή του στην «Ένωση», στο χθεσινό αγώνα με την Vitoria έκανε το καθήκον του.

Συγκεκριμένα ο Jonas, ο οποίος μετράει τις… μέρες μέχρι το Δεκέμβριο, όταν και ευελπιστεί να ολοκληρωθεί η μετεγγραφή του στην ΑΕΚ, με πολύ όμορφό σουτ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με την Vitoria ισοφάρισε σε 1-1, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην Gremio.