Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην Αγία Πετρούπολη, καθώς την Τρίτη η Ζενιτ παραχώρησε λευκή ισοπαλία (0-0) στην έδρα της στην Αούστρια Βιέννης, για τον 7ο όμιλο των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα έχασε κι άλλο έδαφος για την πρόκριση, καθώς στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την Ατλέτικο Μαδρίτης.
Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα διαδραμάτισε η αποβολή του Αξελ Βίτσελ στο 44΄ με απευθείας κόκκινη, για επικίνδυνο τάκλιν στον Μάντερ.
Κίτρινες: Σμολνίκοφ, Χούμποτσαν – Ράμσεμπνερ, Λέοβατς, Ρόγερ, Μουργκ
Κόκκινες: Βίτσελ (44΄)
Ζένιτ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Λοντίγκιν, Λομπέρτς, Χούμποτσαν, Σμολνίκοφ, Ανιούκοφ (87΄ Κρισίτο), Σατόφ (50΄ Σιρόκοφ), Βίτσελ, Χουλκ, Κερζάκοφ (65΄ Αρσάβιν), Ντάνι.
Αουστρία Βιέννης (Νέναντ Μπιέλιτσα): Λίντνερ, Ορτλέχνερ, Ράμσεμπνερ, Λέοβατς (80΄ Οκότιε), Σούτνερ, Φάμπιαν Κοχ, Σίμκοβιτς, Μάντερ, Χόλαντ, Ρόγερ (57΄ Μουργκ), Χόζινερ (+90΄ Κίεναστ).
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης