Με πέναλτι του Ρονάλντο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, απόφαση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι, η Ρεάλ «απέδρασε» με 2-1 από την έδρα της Έλτσε.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, καθώς ο Ρίτσμοντ Μποάκιε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για την Έλτσε στο 91′, απαντώντας στο τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο από το 51′ με εκτέλεση φάουλ.

Κι ενώ οδεύαμε προς το φινάλε, το γήπεδο πήρε… φωτιά  με το πέναλτι που κέρδισε ο Πέπε, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Και δεν έχουν άδικο, αφού ο αμυντικός της Ρεάλ έκανε επιθετικό φάουλ και αντί γι’ αυτό είδε τον διαιτητής της αναμέτρησης Σέζαρ Μουνίθ Φερνάντεθ να δείχνει πέναλτι!

Ο Ρονάλντο ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίζοντας τη νίκη στους Μαδριλένους.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΤΣΕ: Μανού Ερέρα, Σουάρες, Μποτία, Λομπάν, Αλμπάθαρ, Ρουμπέν Πέρεθ, Κάρλος Σάντσες, Χάβι Μάρκεθ (62′ Μποάκιε), Κάρλες Χιλ, Μανού ντελ Μοράλ (59′ Φιντέλ), Κόρο (81′ Νίγκεθ).

ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Κεντίρα, Μόντριτς (81′ Καρβαχάλ), Ίσκο (70′ Ιγιαραμέντι), Ντι Μαρία (89′ Μοράτα), Κρ. Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Επιμέλεια: Κατερίνα Νινιού