Με γκολ του Ακόστα στο 85ο λεπτό του αγώνα, η Αργεντινή έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Ακτής Ελεφαντοστού κερδίζοντας με 2-1. Η «μπιανκοτσελέστε» προηγήθηκε με τέρμα του Μέσι στο 43ο λεπτό, ωστόσο οι Αφρικανοί είχαν ισοφαρίσει με τον Σισέ στο 54΄.

Για το δεύτερο όμιλο, Ολλανδία και Νιγηρία σε ένα παιχνίδι χωρίς κλασικές ευκαιρίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0. Ωστόσο, και οι δύο ομάδες διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση.

Τέλος, με το ίδιο σκορ, 1-1, έληξαν οι δυο αναμετρήσεις για τον τρίτο και τέταρτο όμιλο. Οι οικοδεσπότες Κινέζοι ισοφάρισαν στο 88΄ με τον Βειφένγκ Λι το γκολ του Μπρόκι από το 53΄. Οι Νεοζηλανδοί έπαιζαν με ένα παίκτη λιγότερο από το 39΄ λόγω της αποβολής του Ολντ. Τέλος, με γκολ του Μάντγιεκ στο 81΄, το Καμερούν πήρε την ισοπαλία από την Ν. Κορέα, η οποία είχε προηγηθεί με τον Παρκ στο  68ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε για το Καμερούν ο Μπανίνγκ.