Μετά από δύο παρατάσεις ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 100-93 και κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα που του δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 26 πόντους και 9 ασίστ, ενώ καθοριστικά τρίποντα σημείωσε στην δεύτερη παράταση ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Για την ΑΕΚ ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 22.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκειά του και ο Μπράουν με απίθανο τρίποντο πάνω σε άμυνα ισοφάρισε 77-77 στα 28,9’’ πριν το τέλος και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Η Ένωση έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν ο Παπαντωνίου στο τέλος της πρώτης παράτασης αστόχησε σε δύο βολές, με αποτέλεσμα ο Σπανούλης με εύστοχες βολές να ισοφαρίσει σε 87-87 και να οδηγήσει το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Μάντζαρης με εύστοχα τρίποντα έδωσε την ώθηση στον Ολυμπιακό για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 100-93.